Zıt Anlamlı Kelimeler

Taş Yürekli Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)Taş Yürekli Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Merhametsiz Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Taş Yürekli Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Merhametsiz Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Taş Yürekli nasıl yazılır tdk, Taş Yürekli anlamı tdk, Merhametsiz nedir,Merhametsiz nasıl yazılır tdk, Merhametsiz anlamı tdk, Merhametsiz nedir,

Sizlere bu yazımızda –Taş Yürekli– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Taş Yürekli kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Merhametsiz

Türk Dil Kurumu’na göre Taş Yürekli kelimesinin anlamı:

sıfat Merhametsiz:

      “Uzakta bir hademe, taş yürekli bir sesle koğuşlara haykırıyor.” – Necip Fazıl Kısakürek

Türk Dil Kurumu’na göre Merhametsiz kelimesinin anlamı:

sıfat Acıması olmayan, katı yürekli, katı kalpli, taş yürekli, taş kalpli, kalpsiz:

      “Babam kararını merhametsiz bir kalple icra etti.” – Yahya Kemal Beyatlı

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

merhametsiz kelimesinin zıt anlamı, taş yürekli kelimesinin zıt anlamı, Zıt anlamlı Kelimeler

Taş yürekli kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı “duygusal” kelimesidir.

“Duygusal” kelimesi, duyguları ve duygusal tepkileri ifade ederken kullanılırken, “taş yürekli” kelimesi tam tersine duygularının derinlikli olmadığını veya duygusal tepkiler göstermekte zorlandığını ifade eder.

Bir insanın taş yürekli olduğunu söylemek, onun duygusal olarak soğuk ve duygularını ifade etmekte zorlandığı anlamına gelirken, “duygusal” kelimesi ise duygusal olarak hassas, duygularını ifade etmekte maharetli bir kişiyi tanımlamaktadır.

Bu iki kelime arasındaki zıtlığı daha iyi anlamak için örnekler verebiliriz:

Örneğin, bir kişi yakın bir arkadaşının acı çektiğini veya mutlu olduğunu gördüğünde taş yürekli biri hissiyatı uyandırarak duyarsız bir şekilde karşılık verirse, bu kişi taş yürekli olarak nitelendirilebilir. Oysa aynı durumda duygusal bir kişi, arkadaşının durumuna duyarlılık gösterir ve onunla birlikte sevinir veya üzülür.

Başka bir örnekte, bir film veya bir kitap karşısında taş yürekli biri duygusuz bir şekilde tepki verirken, duygusal birisi ise hikayenin etkileyiciliği karşısında gözyaşlarına boğulabilir.

Bu zıt anlamlı kelimeler, insanların duygu durumları ve tepkileri arasındaki farkı vurgular. Duygusal olanlar, duygularını ifade etme konusunda rahat olurlar ve başkalarının duygusal ihtiyaçlarına duyarlıdırlar. Taş yürekli olanlar ise, duygu gösterme konusunda daha az becerikli ve duygusal bağlantılarını kısıtlı tutarlar.

Dolayısıyla, taş yürekli kelimesi duygusal olanlarla karşıt anlamlıdır ve bu iki kelime insanların duygusal tepkileri ve duygusal bağlantıları hakkında farklılık gösterir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu