Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni Cevapları Türkçe Sayfa 196-197Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni Sayfa 196-197 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 196-197 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 196 Ders Kitabı Cevapları

5. ETKİNLİK

Aşağıdaki cümlelerin başına amaç-sonuç bildiriyorsa (A), neden-sonuç bildiriyorsa (N), koşul-sonuç bildiriyorsa (K) yazınız.

Cevap:

(K) Bir nesnenin kopyası yapılmak isteniyorsa o nesnenin görüntüsü üç boyutlu yazıcılarla bilgisayar ortamına aktarılır.
(N) Teknolojide yaşanan gelişmeler yazıcılar ile ilgili algıyı değiştirdi.
(A) Hull, tasarlanan bir ürünün ilk örneğini üretmede harcanan zamanı kısaltmak için bu fikri geliştirmiş.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki karikatürü yorumlayarak görüşlerinizi yazınız.

Cevap:
Karikatürde astronot kıyafeti giymiş üç kişinin bir gezegenin önünde, yer çekimsiz ortamda, bir cihaza bağlı olarak duruyorlar. Kişilerden biri telefonuyla selfie çekiyor. Karikatür insanların, teknoloji sayesinde uzay ortamında hareket edebildiklerini anlatıyor olabilir

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 197 Ders Kitabı Cevapları

7. ETKİNLİK

Aşağıda verilen örnekteki gibi bulduğunuz edatların altını çiziniz.

• Hull, harcanan uzun zamanı kısaltmak için bu fikri geliştirmiş.
• Her teknoloji için ayrı yazıcılar vardır.
• Örnek modeller ya da parçalar üretmede kolaylık sağlama gibi önemli üstünlükleri var.
• Yazıcıda üretilen nesneye göre öncelikle üç boyutlu çizim yapılması gerekiyor.
• Bunun için çeşitli bilgisayar programları kullanılıyor.

8. ETKİNLİK

Sizce, gelişen teknolojiyle birlikte, yakın gelecekte hangi alanlarda gelişmeler yaşanacak ve bunların insanlığa katkısı nasıl olacak? Düşüncelerinizi anlatan kısa bir konuşma yapınız.

Cevap:

(örnek)

Değerli Arkadaşlar,
Gün geçtikçe teknoloji daha da gelişiyor. Bence yakın zamanda tıp alanında büyük gelişmeler yaşanacak.
Geliştirilen çipler ve mikro robotlar ile ilaç almamıza gerek kalmadan sağlık sorunları kısa sürede çözülecek. Mesela bu mikro robotlar ile kanserli hücreler kişiye zarar vermeden temizlenebilecek.
Ben teknolojik gelişmelerin insan hayatını daha da kolaylaştıracağını düşünüyorum. Böylece daha huzurlu ve mutlu bir hayat sürebileceğiz.
Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

9. ETKİNLİK

Siz üç boyutlu yazıcı kullanarak hangi ürünü oluşturmak istersiniz? Bu ürünün tasarlanış amacına ve günlük hayatta insanlara ne gibi kolaylık sağladığına değinerek ürününüzü arkadaşlarınıza tanıtmak amacıyla bir yazı yazınız.

Cevap:

Ürün: Oksijen makinesi

İnsanlara sağladığı yarar : Oksijen üretir

Bazı astım vb. solunum yolu rahatsızlığı olan insanlar oksijen makinesi ile yaşamak zorundadır ama oksijen makineleri biraz pahalıdır . O makineleri kullanmak için almak almak için ise para gerekir ve bunu alacak para herkeste her zaman olmayabilir . İşte herkes bu makineye ucuza kolayca alsın diye üç boyutlu yazıcı ile oksijen makinesi üretir ve İhtiyacı olan kişilere dağıtırdım. Bu sayede kimse para harcamak zorunda kalmaz ve bu makineyi aramak zorunda kalmaz.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Piri Reis hakkında araştırma yapınız.

Cevap:

Pîrî Reis, 1465-1470, Gelibolu – 1554, Kahire), Osmanlı Türk’ü denizci ve kartografı. Asıl adı Muhyiddin Pîrî Bey’dir.[1] Künyesi Ahmet ibn-i el-Hac Mehmet El Karamani’dir.

Amerika’yı gösteren Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınmıştır.

Başlıca eserleri
Kitab-ı Bahriye
Piri Reis Haritası
Hadikat’ül Bahriye
Bilad-ül Aminat
Eşkalname

2. Denizciler yönlerini nasıl bulurlar? Bilgi toplayınız.

Cevap:
Denizciler yönlerini genelde pusula kullanarak bulurlar. Fakat pusula olmadığı zaman doğal bazı yollarla da yönlerini bulabilirler. Açık denizlerde yol alan denizciler için deniz yolculukları adeta bir tutkudur. Bu deniz yolculukları sırasında denizciler yönlerini genelde pusula kullanarak bulurlar. Fakat eski zamanlarda denizciler pusula icat edilmeden öncede doğal yöntemlerle yönlerini bulmuşlardır. Deniz rotasında ilerlerken doğru yönde gitmek çok önemlidir. Aksi halde kaptan gemisini yanlış bir noktaya götürmüş olacağı için zaman kaybı yaşamış olur. Denizde zaman kaybına uğramamak için yön tespitini doğru yapmak gerekir. 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni Sayfa 196-197 Meb Yayınları

6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 196 cevapları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 196-197 cevapları Meb yayınları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 197

6. Sınıf Türkçe dersimizin konusu “Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor” metnidir. Bu metinde üç boyutlu yazıcıların nasıl çalıştığı ve ne gibi kolaylıklar sağladığı anlatılmaktadır.

Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesiyle beraber birçok alanda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Sanayiden sağlığa, eğitimden tasarıma birçok alanda bu gelişmelerin etkilerini görmekteyiz. Bu gelişmelerden biri de üç boyutlu yazıcılar ile yapılan çizimlerin gerçeğe dönüşmesidir. Artık hayal gücümüzün sınırlarını zorlayarak tasarladığımız nesneleri üç boyutlu yazıcılar sayesinde gerçeğe dönüştürebilmekteyiz.

Üç boyutlu yazıcılar, bilgisayar tabanlı özel bir yazıcı türüdür. Bu yazıcılar, bir tasarımı katman katman üreterek fiziksel bir nesne oluştururlar. Yani, bilgisayarınızda oluşturduğunuz herhangi bir nesne tasarımını üç boyutlu yazıcıya göndererek onu gerçek bir nesne haline getirebilirsiniz. Bu sayede, birçok alanda tasarım ve prototipleme süreci kolaylaşmış ve hızlanmıştır.

Üç boyutlu yazıcının sağladığı bir diğer kolaylık ise malzeme kullanımında esneklik sağlamasıdır. Plastik, metal veya organik maddeleri kullanarak çeşitli nesneler üretebilirsiniz. Özellikle teknik ve tasarım alanında bu yazıcılardan büyük faydalar elde edebilirsiniz. Örneğin, bir mimarlık projesinde bir binanın modelini oluşturmak için üç boyutlu yazıcıyı kullanabilirsiniz. Bu sayede projenizin fiziksel olarak nasıl görüneceğini görebilir ve gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Üç boyutlu yazıcıların bir diğer önemli kullanım alanı ise sağlık sektörüdür. Protez organlar, kemik yapıları ve diş modelleri gibi birçok tıbbi ürün, üç boyutlu yazıcılar sayesinde daha hızlı ve daha uygun maliyetle üretilebilmektedir. Bu da hastalar için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Sonuç olarak, üç boyutlu yazıcılar gerçekten de çizimlerimizi gerçeğe dönüştüren büyülü cihazlardır. Hem tasarım hem de sağlık sektöründe büyük bir kolaylık sağlamaktadırlar. Gelecekte bu yazıcıların daha fazla gelişeceğini ve daha birçok alanda kullanılabileceğini düşünüyorum. Heyecan verici bir teknoloji olan üç boyutlu yazıcılar, hayal gücümüzü gerçeğe dönüştürme açısından bize sonsuz fırsatlar sunmaktadır.

Kaynak: 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı, Sayfa 196-197

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu