Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Piri Reis Metni Cevapları Türkçe Sayfa 204-205Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Piri Reis Metni Sayfa 204-205 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 204-205 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 204 Ders Kitabı Cevapları

5. ETKİNLİK

“Piri Reis” metninden alınmış aşağıdaki cümleyi okuyunuz. Verilen Dünya haritasına göre soruları yanıtlayınız.

“Asya’ya ulaşacağını düşünerek İspanya’dan gemiyle yola çıkmış olan İtalyan denizci Kristof Kolomb 1492’de Atlas Okyanusu’nu geçerek Orta Amerika’ya ulaştı.”

1. İspanya’dan yola çıkan ve yanlış rotada giden Kristof Kolomb hangi okyanusta ilerlemektedir?

Cevap:
İspanya’dan yola çıkan ve yanlış rotada giden Kristof Kolomb Atlas Okyanus’unda ilerlemektedir.

2. Asya’ya varmak isteyen Kolomb, o günün şartlarında hangi okyanusları geçmek zorundadır?

Cevap:
Asya’ya varmak isteyen Kolomb, o günün şartlarında Atlas ve Hint Okyanus’unu geçmek zorundadır.

3. Kolomb’un yanlış rotada gitmesinin nedenleri ne olabilir?

Cevap:
Kolomb’un yanlış rotada gitmesinin sebepleri yön bulma yöntemlerinin yetersiz oluşu, elinde bir harita olmaması olabilir.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 205 Ders Kitabı Cevapları

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki haber metnini okuyunuz. Metinden hareketle soruları yanıtlayınız.

a) Haber metninin görsellerinin haberle olan ilişkisini değerlendiriniz.

Cevap:
Haber metninin görsellerinin haberle olan ilişkisi görselde Piri Reis’in resmi ve haritası kullanılmıştır. Haber metninde de Piri Reis ve haritasından bahsedildiği için uygun bir seçim olmuştur.

b) Bu haber metnini siz hazırlasaydınız nasıl bir görsel kullanırdınız?

Cevap:
Bu haber metnini ben hazırlasaydım yukarıdaki görsellere ek olarak günümüz haritasını da kullanırdım.

7. ETKİNLİK

a) Piri Reis’in o günün şartlarında dayanıksız kalyonlarla tüm dünyayı gezmiş olması pek mümkün değilken Dünya haritasını sizce nasıl çizmiş olabilir?

Cevap:
Piri Reis’in o günün şartlarında dayanıksız kalyonlarla tüm dünyayı gezmiş olması o zamana kadar çizilmiş haritalardan ve gezginlerin kitaplarından yararlanarak çizmiş olabilir.

b) Düşünceleriniz doğrultusunda “Haritadaki Sır” başlığı altında bir hikâye kurgulayınız. Hikâyenizde yabancı dillerden alınmış dilimize henüz yerleşmemiş aşağıdaki kelimelerin Türkçe karşılıklarını da kullanınız.

perspektif: Bakış açısı.
kroki: Bir konu veya nesnenin başlıca özelliklerini yansıtacak biçimde hazırlanmış taslağı:
anafor: Girdap.
monoton: Tekdüze.
restorasyon: Yenileme.

HARİTADAKİ SIR

Cevap:
Ahmet bir gün haritaların nasıl oluştuğunu merak etti. Bunun için ise araştırma yapmaya başladı. Araştırmasında ise ünlü Türk Denizci Piri Reis karşısına çıktı. Meğerse Piri Reis haritalar konusunda söz sahibi bir insanmış. Onun bakış açısı Dünya’daki ilklerden bir tanesiymiş. Tekdüze olan haritalardan çok farklı bir bakış açısıyla haritalarını çiziyormuş. Onun hazırlamış olduğu harita taslakları bile çok emek verilerek hazırlanmış taslaklarmış. Günümüzdeki pek çok harita ise Piri Reis’in çizmiş olduğu haritaların yenilenmiş hali. Ahmet araştırmaları sonucunda edindiği bilgileri sınıfındaki arkadaşlarıyla paylaştı. Bu bilgilere sahip olduğunu gören arkadaşları ise Ahmet’i tebrik ettiler. Ahmet ise o gün çok ama çok mutlu oldu.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Dünyadaki iklim farklılıklarını ve sebeplerini araştırınız.

Cevap:
Yükselti farklılığı
Denize uzaklık
Okyanus etkisi
Karasallık
Bitki örtüsü
Etki eden rüzgarlar olarak örneklenebilir.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Piri Reis Metni Sayfa 204-205 Meb Yayınları

6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 204 cevapları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 204-205 cevapları Meb yayınları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 205

Title: Piri Reis Metni İle Türkçe Ders Anlatımı

Introduction:
Merhaba değerli öğrenciler! Bugün sizlere 6. sınıf Türkçe dersimizde okuduğumuz Piri Reis Metni hakkında önemli noktaları özetleyeceğim. Bu ders anlatımı sırasında önemli bilgileri vurgulamak için HTML bold tagını kullanacağım ve başlıkları kalın olarak belirteceğim. Ayrıca tabloları benzersiz örneklerle değiştirerek konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacağım.

Başlık: Piri Reis Kimdir?

Metinde Piri Reis’in kim olduğu ve denizcilik kariyeri hakkında önemli bilgiler yer almaktadır. Piri Reis, İstanbul’da doğmuş bir Osmanlı denizcisi ve haritacısıdır. Babası, büyük bir denizci olan Hacı Mehmet Reis’tir. Piri Reis, denizcilikte büyük başarılara imza atmış ve Osmanlı İmparatorluğu adına haritalar çizmiştir.

Başlık: Piri Reis’in Harita ve Kitapları

Piri Reis’in en önemli eseri, 1513 yılında çizdiği “Kitab-ı Bahriye” adlı denizcilik kitabıdır. Bu kitap, o dönemdeki denizcilik bilgilerini, haritaları ve rotaları içermektedir. Metinde bu kitabın önemi ve içeriği detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Başlık: Piri Reis’in Kaptan-ı Derya Olarak Görevi

Metinde, Piri Reis’in Osmanlı İmparatorluğu’nun Kaptan-ı Derya’sı olarak görev yaptığından bahsedilmektedir. Kaptan-ı Derya, Osmanlı donanmasının başkomutanıdır. Piri Reis, bu görevi sırasında önemli deniz seferlerine katılmış ve büyük zaferler kazanmıştır.

Başlık: Piri Reis’in Haritalarının Önemi

Piri Reis’in çizmiş olduğu haritalar, o dönemdeki denizciler için büyük bir referans kaynağı olmuştur. Haritalarında, Doğu ve Batı arasındaki deniz rotaları, kıyı şeritleri ve limanlar gibi detaylı bilgiler bulunmaktadır. Piri Reis’in haritaları, o dönemde keşiflerde kullanılan en önemli kaynaklardan biri olmuştur.

Sonuç olarak, Piri Reis’in denizcilik kariyeri, çizdigi haritalar ve kitaplarıyla büyük bir öneme sahiptir. Türk denizciliğinin gelişmesinde büyük katkıları olan Piri Reis’in eserleri, günümüzde de değerini korumaktadır.

Böylece, bugün Piri Reis Metni’nin önemli noktalarını ve puan yerlerini vurgulayan bir ders anlatımı gerçekleştirdik. Unutmayın, Piri Reis’in başarıları Türk denizciliğinin gelişimine büyük katkı sağlamış ve eserleri günümüzde de hala değerini korumaktadır. Bu metni iyi anlamak, Türk denizciliği tarihi ve coğrafyası hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacaktır. Başarılar dilerim!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu