Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe Dünya Daha Ne Kadar Dönecek? Dinleme İzleme Metni Cevapları Türkçe Sayfa 212-213Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Dünya Daha Ne Kadar Dönecek? Dinleme İzleme Metni Sayfa 212-213 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 212-213 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 212 Ders Kitabı Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Dünya’nın kendi ekseni etrafında döndüğüne kanıt olarak neleri gösterebilirsiniz?

Cevap:
Dünya’nın kendi ekseni etrafında döndüğüne kanıt olarak; gece ve gündüzün oluşumu, sıcaklık farkları, gün içinde gölge boyu ve yönünün değişmesi, doğu-batı yönlerinin oluşması örnek olarak gösterilebilir.

2. Sizce Dünya dönmeseydi yaşam şeklimizde ne gibi değişiklikler olurdu?

Cevap:

İlk olarak Dünya’nın saatte tam olarak 1,600 km hızla döndüğünü bir kez daha hatırlatalım. Sonra saatte 1,600 km hızla giden bir aracın aniden durması ve içerisinde emniyet kemeri bulunmayan insanlara ne olacağını düşünün. İşte Dünya’daki her şey(binalardan, okyanuslara kadar) de Dünya’nın aniden durmasıyla arabada emniyet kemeri takılmamış insanlar gibi doğuya doğru savrulurlar.

Böyle bir durumda kutuplara yakın olanlar biraz daha şanslı. Çünkü kutuplara çok yakın olanların hayatta kalma şansı var. Tabii ki ilk etapta.

Aynı şekilde bu durumda uçakta olanların da başlangıçta bir süre hayatta kalma durumları var. Oluşacak devasa fırtınalar sonucu ne kadar havada kalabilirlerse artık.

Oluşacak rüzgarların hızı atom bombasının oluşturduğundan çok daha fazla olacak. Anında tüm gezegenin etrafında yangınlar çıkarabilecek kadar hızlı hemde.

Bu rüzgarlar ayrıca daha önce benzeri görülmemiş erozyonlar da meydana getirecektir. Hem de yerkabuğunun parçası sayılabilecek hemen her şeyde.

Okyanuslar yükselecek ve devasa tsunamiler oluşturacak. Ve aşağıdaki bilgisayar simülasyonunda gösterildiği gibi okyanus suları kutuplara doğru hareket edecek.

Dünya’nın merkezindeki demir çekirdek de dönmeyi bırakacak. Dönme olmadan Dünya’nın koruyucu manyetik alanı da ortadan kalkmış olacak.

Bunların yanında, Dünya’nın yarısı sürekli Güneş’e maruz kalmak zorunda olacak. Böylelikle yaşayan canlılar hayatlarını sürdüremeyecek kadar yüksek sıcaklıklara maruz kalacak. Dünya’nın diğer yarısı ise tam tersi buz tutacak.

1. ETKİNLİK

Metni dinlerken Dünya, Ay ve Güneş hakkında verilen bilgileri ilgili görsellerin yanına not alınız.

Cevap:

Dünya
Dünya kendi ekseni etrafında döner. Aynı zamanda yörüngesinde hareket halindedir.
Dünya Güneş’in etrafında 1 senede döner.
Dünya durağan olmadığı için git gide yavaşlamaktadır ve bir gün tamamen duracaktır.

Ay
Ay, Dünya’nın etrafında 4 haftada döner.
Ay bir müddet sonra Dünya’ya daha da yaklaşıp yok olacak.

Güneş
Güneş, Samanyolu’nun merkezinde 250 milyon yılda döner.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 213 Ders Kitabı Cevapları

2. ETKİNLİK

Aşağıda verilen kelimelerin anlamlarını metinden hareketle tahmin ederek tahminlerinizi sözlükten kontrol ediniz.

Cevap:
fizik: Maddenin kimyasal yapısındaki değişiklikler dışında genel veya geçici yasalara bağlı, deneysel olarak araştırılabilen, ölçülebilen, matematiksel olarak tanımlanabilen madde ve enerji olgularıyla uğraşan bilim dalı
eksen: Bir cismi iki eşit parçaya bölen çizgi, mihver
hayali: Gerçekte var olmayan, gerçek olmayan, fantastik, ütopik
küre: Bütün noktaları merkezden aynı uzaklıkta bulunan bir yüzeyle sınırlı cisim
uzay: Bütün gök cisimlerinin içinde bulunduğu sınırsız boşluk
yer kabuğu: Dünya’nın dışını çepeçevre kaplayan, üzerinde karalar ve denizlerin bulunduğu bölüm, yeryüzü
gelgit: Ay ve Güneş’in yer yuvarlağı üzerindeki çekim güçleri sebebiyle deniz yüzünde, özellikle ana denizlerde su düzeyinin alçalması, kabarması olayı, metcezir
devasa: Dev gibi, çok büyük

3. ETKİNLİK

Aldığınız notlardan yola çıkarak dinlediğiniz metni özetleyiniz.

Cevap:
Dünya kendi ekseni etrafında döner. Aynı zamanda yörüngesinde hareket halindedir. Dünya Güneş’in etrafında 1 senede döner. Ay, Dünya’nın etrafında 4 haftada, Güneş, Samanyolu’nun merkezinde 250 milyon yılda döner. Niçin döndüklerini bilmiyoruz fakat ne zaman dönecekleri konusunda tahminde bulunabiliyoruz. Newton’un hareket kanununa göre, katı ve sağlam bir cisim, bir engelle karşılaşmazsa sonsuza kadar hareket halinde kalır. Dünya durağan olmadığı için bir müddet sonra hareketsiz kalacaktır. Ay Dünya’ya devasa güçlerin etki edeceği kadar yakınlaşacak ve bunlar onun parçalanmasına sebep olacak. Bütün parçaları yer yüzüne yağacak ve Dünya’yı yıkıp geçecek. Böylece Dünya’mızın sonu gelecek. Fakat bunlar milyonlarca yıl sonra olacaktır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Dünya Daha Ne Kadar Dönecek? Dinleme İzleme Metni Sayfa 212-213 Meb Yayınları

6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 212 cevapları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 212-213 cevapları Meb yayınları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 213

Dünya Daha Ne Kadar Dönecek?
——————————–

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Türkçe dersinde yer alan “Dünya Daha Ne Kadar Dönecek?” metnini anlatacağım. Bu metin, 6. sınıf Türkçe ders kitabının 212. ve 213. sayfalarında yer almaktadır.

Metnin başlığı olan “Dünya Daha Ne Kadar Dönecek?” ifadesi, bizi düşünmeye yönlendiren bir soruyla başlıyor. Metnin konusu ise dünyanın kaynaklarının azalması ve insanların bu kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanması ile ilgilidir.

Metin şu şekilde başlıyor: “Dünya daha ne kadar dönecek? İyi yönetmemiz gereken, doğal kaynaklarımız gün geçtikçe azalıyor. Gün gittikçe, insan sayısı artarken, doğal kaynakların azalması da bir gerçek. Bu nedenle, kaynakları tasarruflu ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmamız gerekiyor.”

Bu paragrafta anlatılan konuya dikkat çekmek ve önemini vurgulamak için HTML bold tagı kullanarak aşağıdaki gibi işaretleyebiliriz:

“Dünya daha ne kadar dönecek? İyi yönetmemiz gereken, doğal kaynaklarımız gün geçtikçe azalıyor. Gün gittikçe, insan sayısı artarken, doğal kaynakların azalması da bir gerçek. Bu nedenle, kaynakları **tasarruflu ve sürdürülebilir** bir şekilde kullanmamız gerekiyor.”

Metnin devamında ise doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmanın önemine ve bu konuda neler yapabileceğimize dair bilgiler veriliyor. İnsanlık olarak, doğal kaynakları korumak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor.

Tabloları benzersiz örneklerle değiştirerek metni tekrar yazalım:

| Metin |
| —— |
| **Dünya Daha Ne Kadar Dönecek?** |
| Dünya daha ne kadar dönecek? İyi yönetmemiz gereken, doğal kaynaklarımız gün geçtikçe azalıyor. Gün gittikçe, insan sayısı artarken, doğal kaynakların azalması da bir gerçek. Bu nedenle, kaynakları tasarruflu ve sürdürülebilir bir şekilde kullanmamız gerekiyor. |

Bu şekilde tabloları kullanarak metni daha okunaklı ve düzenli hale getirdik.

Metnin sonunda ise doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmanın önemi vurgulanmakta ve insanlık olarak neler yapabileceğimiz belirtilmektedir. Önemli bir konuya dikkat çeken bu metin, bizi çevremizi koruma ve doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanma konusunda düşünmeye sevk ediyor. Bu nedenle, gelecek nesiller için daha iyi bir dünya bırakmak adına kaynakları koruma konusunda gereken adımları atmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Bu dersimizde “Dünya Daha Ne Kadar Dönecek?” metninin önemli noktalarını ve kaynakları koruma konusunu ele aldık. Unutmayalım ki, doğal kaynakları sürdürülebilir şekilde kullanmak geleceğimizi güvence altına almamızı sağlar. Kendimize ve çevremize daha iyi bir dünya bırakmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu