Zıt Anlamlı Kelimeler

Tamamen Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)Tamamen Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Kısmen Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Tamamen Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Kısmen Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Tamamen nasıl yazılır tdk, Tamamen anlamı tdk, Kısmen nedir,Kısmen nasıl yazılır tdk, Kısmen anlamı tdk, Kısmen nedir,

Sizlere bu yazımızda –Tamamen– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Tamamen kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Kısmen

Türk Dil Kurumu’na göre Tamamen kelimesinin anlamı:

zarf Bütün olarak, büsbütün, baştan sona:

      “Ulaşım çileleri böylece giderilince köprüyü tamamen unutmuşlardı.” – Ayşe Kulin

Türk Dil Kurumu’na göre Kısmen kelimesinin anlamı:

1. zarf Bazı bakımdan, bazı yönden:
      Kısmen haklısınız.

2. zarf Bütün değil, bir bölüm olarak:
      Eşyayı kısmen gönderdim.

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

kısmen kelimesinin zıt anlamı, tamamen kelimesinin zıt anlamı, Zıt anlamlı Kelimeler

Tamamen kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı “kısmen”dir. Bu kelime, bir şeyin veya durumun tamamını ifade ettiğimizde kullanılırken, “kısmen” kelimesi ise bir şeyin veya durumun bir kısmını ifade etmek için kullanılır.

Örneğin, “Olayı tamamen anlamış değilim” cümlesinde “tamamen” kelimesi olayın tümünü ifade ederken, “Olayı kısmen anlamışım” cümlesinde “kısmen” kelimesi olayın sadece bir kısmını ifade etmektedir.

Bu iki kelimenin anlamlarını daha iyi anlamak için örnekler kullanabiliriz:

1. Örnek: Bugün tamamen sınavlara odaklandım.
Bu cümlede, “tamamen” kelimesiyle sınavlara bütün enerjimi verdiğimi ifade etmekteyim. Yani, başka hiçbir şeye dikkat etmedim.

2. Örnek: Bugün kısmen sınavlara odaklandım.
Bu cümlede ise “kısmen” kelimesiyle sınavlara odaklansam da, diğer işlere de zaman ayırdığımı ifade etmekteyim. Yani, tam anlamıyla sadece sınavlara odaklanmadım.

Tamamen kelimesi, bir şeyin veya durumun tümünü vurgulamak için kullanılırken, kısmen kelimesi ise bir şeyin veya durumun bir kısmını vurgulamak için kullanılır.

Sonuç olarak, tamamen ve kısmen kelimeleri birbirlerinin zıt-karşıt anlamlılarıdır. Tamamen kelimesi bir şeyin tümünü ifade ederken, kısmen kelimesi ise bir şeyin sadece bir kısmını ifade etmektedir.

(Kaynak: TDK)

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu