Bilgi

MSÜ Sınavı Baraj Puanı Kaçtır?MSÜ, MSÜ sınavı nedir, MSÜ sınavına nasıl başvurulur?, MSÜ Başvuru Şartları, MSÜ Başvuru İşlemleri, MSÜ Sınav Kapsamı, MSÜ-Sınava girerken Adayın Yanında Bulundurması Gerekenler, MSÜ Sınavın Uygulanması, MSÜ Sınav Kaç Dakikadır, MSÜ Puanı Nasıl Hesaplanır?, MSÜ ‘de Yanlışlar Doğruları Götürür mü?

MSÜ Sınavı Baraj Puanı Kaçtır?

Milli Savunma Üniversitesi Sınavına girecek olan adayların, Harp Okulları için YKS Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile Alan Yeterlilik Testlerine (AYT); Astsubay Meslek Yüksekokulları için YKS Temel Yeterlilik Testine (TYT) girmeleri gerekmektedir. Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek taban puanı almış olmak lazımdır.

2023-MSÜ Sınav Sonuçları

MSÜ Sınavı Baraj Puanı Kaçtır?

MSÜ (Millî Savunma Üniversitesi) sınavı, Türkiye’deki lisans düzeyinde askeri eğitim veren üniversitelere giriş için yapılan bir sınavdır. Bu sınav, adayların genel yetenek ve genel kültür seviyelerini ölçmeyi amaçlar. Sınav, TM (Tıp Fakültesi) ve TS (Teknik Bilimler) olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilir.

MSÜ sınavının birinci aşaması, genel yetenek ve genel kültür testlerinden oluşur. Bu testlerde, adaylara matematik, geometri, Türkçe, tarih, coğrafya, felsefe, fizik, kimya, biyoloji ve yabancı dil gibi alanlardan sorular sorulur. Her testte toplam 40 soru bulunur ve her soru eşit değere sahiptir. Adayların bu testlerdeki performanslarına göre puanları hesaplanır.

MSÜ sınavının ikinci aşaması ise alan bilgisi testlerinden oluşur. Bu aşama, adayların istedikleri bölüm için özel olarak hazırlanan testlerdir. Örneğin, tıp fakültesi için biyoloji, kimya, fizik ve matematik gibi derslerden, teknik bilimler için ise matematik, fizik ve kimya gibi derslerden sorular sorulur. Bu testlerde de her bir ders için 20 soru bulunur ve her soru eşit değere sahiptir. Adayların bu testlerdeki performanslarına göre puanları hesaplanır.

MSÜ sınavında baraj puanı, her sene değişebilir. Baraj puanı, her iki aşama için de belirlenen en düşük geçerli puanı ifade eder. Yani, birinci ve ikinci aşamada belirlenen puanların toplamı, baraj puanını oluşturur. Adaylar, bu baraj puanını geçmeleri durumunda istedikleri bölümleri tercih edebilirler.

Özellikle askeri eğitim veren üniversitelerde eğitim almak isteyen adaylar için MSÜ sınavı büyük bir öneme sahiptir. Sınavda iyi bir performans göstermek, istenilen bölümlere yerleşmede büyük bir avantaj sağlar.

Sonuç olarak, MSÜ sınavı Türkiye’deki askeri eğitim veren üniversitelere giriş için yapılan bir sınavdır. Adayların genel yetenek ve genel kültür seviyelerini ölçmektedir. MSÜ sınavının baraj puanı her sene değişebilir ve bölümlere yerleşmek için bu baraj puanını geçmek gerekmektedir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu