DGS Puanları

DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları 2022


ÜniversiteBölümPuan TürüYerl./ Kont.Yer.Taban Puanı
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) (Devlet)Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce)SAY22331,5
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (Özel)Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)SAY11311,7
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce)SAY44292,3
ADANA ALPARSLAN TÜRKEŞ BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ (Devlet)Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce)SAY44283,3
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (Özel)Havacılık ve Uzay Mühendisliği (İngilizce) (%25 İndirimli)SAY33236,1

DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları 2022

DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları 2022

Havacılık ve Uzay Mühendisliği, havacılık, uzay araştırmaları ve uzay teknolojileri gibi alanlarda çalışan mühendisleri yetiştiren bir mühendislik dalıdır. Havacılık ve uzay mühendisleri, uçak, helikopter, roket, uydu ve diğer havacılık araçlarının tasarımı, üretimi ve test edilmesi gibi görevleri üstlenirler.

Bu alanın önemi ve ilgi çekiciliği nedeniyle, birçok öğrenci havacılık ve uzay mühendisliği alanında eğitim almaya karar vermektedir. Ancak, bu bölümde okumak için gereken taban puanları ve kontenjanlar her yıl değişmektedir. Bu nedenle, 2022 yılında DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanlarını öğrenmek isteyen öğrenciler için bu blog yazısı hazırlanmıştır.

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları

DGS (Dikey Geçiş Sınavı), önlisans düzeyinde bir programda okuyan öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmalarını sağlayan bir sınavdır. DGS sınavına giren ve başarılı olan öğrenciler, tercih ettikleri lisans programlarına yerleştirilirler. DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği için taban puanlar ise her yıl YÖK tarafından belirlenir ve ÖSYM tarafından ilan edilir.

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları Açıklandı Mı?

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları henüz açıklanmamıştır. Taban puanlar, ÖSYM tarafından yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre belirlenecektir. YKS sonuçları açıklandıktan sonra, taban puanlar da ÖSYM’nin resmi web sitesi üzerinden duyurulacaktır. Öğrenciler, taban puanları ve kontenjanları ÖSYM’nin web sitesinden kontrol edebilirler.

2021 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları

2021 yılında DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları için aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz:

ÜniversiteProgramPuan TürüTaban PuanKontenjan
Anadolu ÜniversitesiHavacılık ve Uzay MühendisliğiTM-3293,4609850
İstanbul Teknik ÜniversitesiHavacılık ve Uzay MühendisliğiTM-2324,7154275
Orta Doğu Teknik ÜniversitesiHavacılık ve Uzay MühendisliğiTM-2330,73246100

Yukarıdaki tabloda, 2021 yılında DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği programlarına yerleşmek için gereken taban puanlar ve kontenjanlar bulunmaktadır. Taban puanlar, sınavda alınan puanlara, tercih edilen programların kontenjanlarına ve başvuran öğrenci sayısına göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle, taban puanları her yıl değişmektedir.

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları Ne Zaman Açıklanacak?

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından belirlenecek ve ÖSYM tarafından duyurulacaktır. YKS sonuçları genellikle Temmuz ayının ikinci haftası açıklanır. Dolayısıyla, 2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları da Temmuz ayının sonlarına doğru açıklanabilir.

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları Nasıl Öğrenilir?

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanlarını öğrenmek için öğrenciler, ÖSYM’nin resmi web sitesine giriş yapmalı ve tercih kılavuzunu incelemelidir. Tercih kılavuzunda, DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği programlarının taban puanları ve kontenjanları yer almaktadır. Öğrenciler, web sitesindeki bilgilere göre tercihlerini yapabilirler.

2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği Taban Puanları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

  1. DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları ne zaman açıklanacak?

    DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları, YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından belirlenecek ve ÖSYM tarafından duyurulacaktır. YKS sonuçları genellikle Temmuz ayının ikinci haftası açıklanır. Dolayısıyla, 2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanları da Temmuz ayının sonlarına doğru açıklanabilir.

  2. 2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanlarını nereden öğrenebilirim?

    2022 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanlarını öğrenmek için ÖSYM’nin resmi web sitesine giriş yapabilirsiniz. ÖSYM’nin web sitesinde tercih kılavuzu ve taban puanlarıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Öğrenciler, web sitesindeki bilgilere göre tercihlerini yapabilirler.

  3. 2021 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanlarına nereden ulaşabilirim?

    2021 DGS Havacılık ve Uzay Mühendisliği taban puanlarına ÖSYM’nin web sitesinden ulaşabilirsiniz. ÖSYM’nin web sitesindeki tercih kılavuzunda 2021 yılında yer alan programların taban puanları ve kontenjanları bulunmaktadır. Bu bilgilere göre tercihlerinizi yapabilirsiniz.Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu