Bilgi

2023 KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır?2023 KPSS, KPSS lisans, KPSS Alan Bilgisi, KPSS Eğitim Bilimleri, KPSS soru dağılımı, KPSS sınavı, KPSS SSS, KPSS Sıkça Sorulan Sorular, KPSS hakkında herşey

KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır?

Sınav Evrakının Uygunluğunun Kontrol Edilmesi ve Cevap Kâğıdının Doldurulması: Her aday sınavda, başvuru bilgilerine uygun soru kitapçığını ve kendisi adına düzenlenmiş cevap kâğıdını kullanacaktır. Cevap kâğıdında adayın adı, soyadı, T.C. Kimlik Numarası ve fotoğrafı yer alacaktır. Aday, verilen cevap kâğıdının kendisine ait olup olmadığını, sınava başlamadan önce kendilerine verilen sınav evrakı ile Sınava Giriş Belgelerindeki bilgilerin uyuşup uyuşmadığını kontrol edecektir. Bilgilerin doğruluğunu kontrol etmekten aday kendisi sorumlu olacaktır. Gerekli incelemeyi yaptıktan sonra sınav evrakı bilgisinde uyumsuzluk tespit eden aday, salon başkanına başvurarak Sınava Giriş Belgesindeki bilgilere göre düzenlenmiş sınav evrakını edinecektir. Gerekli kontrolü yapmadan kendisi için düzenlenmemiş sınav evrakını kabul edip kullanan, cevap kâğıdında kendisine ait olmayan bilgiler verdiği tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılır.

Daha sonra tüm adaylar kendilerine verilen soru kitapçığının üzerinde basılı soru kitapçık numarasını cevap kâğıdı üzerindeki ilgili alana yazıp kodlayacak, numarayı doğru yazıp kodladığını soru kitapçığı ve cevap kâğıdı üzerinde yer alan ilgili alanda da onaylayacaklardır. Soru kitapçığı numarası yazılıp kodlanmayan veya yanlış yazılıp kodlanan cevap kâğıtlarının değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu işlemlerin eksiksiz ve doğru olarak yapılmasının sorumluluğu adaya aittir.

Her aday sınavda kendi fotoğrafının ve kendi kimlik bilgisinin bulunduğu (kendisine ait) cevap kâğıdını kullanmak zorundadır. Kendisine ait cevap kâğıdını kullanmayan, başka bir adaya ait cevap kâğıdında işaretleme yapan adayın sınavı geçersiz sayılacaktır.

Cevapların İşaretlenmesi: Soru kitapçığındaki bütün sorular, çoktan seçmeli sorulardır. Her soru için beş farklı seçenek verilmiştir. Bu seçeneklerden yalnız biri sorunun doğru cevabıdır. Cevaplar, cevap kâğıdına işaretlenecektir. Soru kitapçığında işaretlenen cevaplara hiçbir işlem yapılmaz. Sınavda adaylar, cevaplarını cevapladıkları testlerle ilgili alana işaretlemelidir. Cevaplar işaretlenirken yuvarlak alanın dışına taşırılmadan tam olarak karalanıp doldurulması gerekmektedir. Bir soru için birden çok cevap işaretlenmiş ise o soruya verilen cevap yanlış sayılacaktır. Bir soruya verilen cevabın değiştirilebilmesi için, yanlış konulmuş işaretin temiz bir şekilde silinmesi gerekir. Cevap kâğıdını değerlendiren optik okuyucu, iyi silinmemiş işareti de okuyabilir. Özellikle, verilen bir cevap silinip yerine başka bir cevap işaretlenmediğinde bu işaret çok iyi silinmiş olmalıdır.

DİKKAT: İşaretlediğiniz bir cevabı değiştirmek istediğinizde, silme işlemini çok iyi yapmanız gerektiğini unutmayınız.

KPSS Cevap kağıdı nasıl doldurulacaktır?

2023 KPSS sınavına giren adayların cevap kağıdını doldururken dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İşte bu hususları adım adım açıklayarak anlatacağım.

1. Cevap kağıdınızın temiz ve düzgün olduğundan emin olun. Herhangi bir deformasyon veya yırtık olmamasına dikkat edin.

2. Sınav sorularını çözerken, doğru cevaplarınızı cevap kağıdının uygun bölümüne işaretlemelisiniz. Cevaplarınızı yazarken “HB” (harf başı) yöntemini kullanmanız daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun için, her sorunun cevaplarını ayrı ayrı düşünerek başlayabilirsiniz.

3. Cevap kağıdının üzerinde yer alan soru numaralarını ve cevaplarını doğru eşleştirdiğinizden emin olun. Yanlış eşleştirmeler, puan kaybına neden olabilir.

4. Cevaplarınızı işaretlerken dikkatli olun. Sorulara işaretleyeceğiniz doğru cevapları koyu renkli bir kalem veya kurşun kalemle işaretlemelisiniz. Ayrıca, işaretlemeleriniz net ve düzgün olmalıdır. Eğer bir soruyu yanlış işaretlerseniz, düzeltemezsiniz, o yüzden dikkatli olmanız önemlidir.

5. Cevap kağıdında bulunan puanlama sistemi ile ilgili bilgi sahibi olun. Bu şekilde, doğru cevaplarınızı işaretlerken, kaç puan alacağınızı bilmek size yardımcı olacaktır. Yanlış cevaplar için puan cezası varsa, bu duruma dikkat edin ve yanlış cevapları işaretlemekten kaçının.

6. İşaretlediğiniz cevapları cevap kağıdından kolaylıkla okuyabilmeniz için düzenli ve anlaşılır bir şekilde yapın. Dağınık ve karmaşık işaretlemeler, değerli puanlarınızın kaybolmasına yol açabilir.

7. Tüm soruları yanıtladığınızdan emin olun. Eksik bıraktığınız bir soru, sınavınızın puanını düşürecektir. Bu yüzden zamanınızın tamamını kullanarak mümkün olan en fazla soruyu yanıtlamaya çalışın.

8. Sürenizi iyi yönetin. Her soruya yeterli zaman ayırmak için sınav süresini iyi planlayın. Zamanınızın çoğunu tek bir soruya harcamak, diğer soruları cevaplamak için yeterli zamanınızın olmamasına neden olabilir.

Sonuç olarak, 2023 KPSS sınavında cevap kağıdınızı doğru bir şekilde doldurmak için yukarıda belirtilen adımları takip etmeniz önemlidir. Bu şekilde, doğru cevaplarınızın puanlarınızı etkileyeceğini ve başarıya daha yakın olmanızı sağlayacağını unutmayın. Başarılar dilerim!

Önemli Not: Önerilen önemli yerler HTML bold tagı ile işaretlenmiştir. Başlıklar kalın olarak gösterilmiştir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu