Tercih Rehberi

YGS Coğrafya Konuları Nelerdirygs coğrafya konuları,ygs coğrafya konuları ve soru dağılımı,ygs coğrafya konuları neler,ygs konuları,ygs coğrafya konuları indir,ygs yıllara göre konu dağılımı

2015 YGS Coğrafya Konuları , 2014 YGS Coğrafya Konuları,2015 YGS Coğrafya Testi Soruları ve Konu Dağılımı, 2014 ygs Coğrafya konu dağılımı, ygs Coğrafya, ygs Coğrafya konuları 2013, ygs Coğrafya konuları 2015, ygs Coğrafya müfredatı,2015 YGS Coğrafya Konu Dağılımı, 2010-2011-2012-2013-2014 Coğrafya YGS konu dağılımı , 2014-2015 Eğitim öğretim Yılı Coğrafya Konuları.

Bu yazımızda sizlere ygs coğrafya sorularında gelen konu dağılımları hakkında bilgi vereceğiz..

YGS Sosyal Bilimler Testi’nde Coğrafya’dan 14 ile 12 arasında soru çıkmaktadır.

2013 YGS Coğrafya Soru Yorumları

Coğrafya soruları 9-10. Sınıf müfredatına uygundu.

Sorular2012 YGS sorularına göre daha kolaydı.

Güncel soru olarak UNESCO’nun 2013 yılını Piri Reis’i Anma Yılı ilan etmesi olayı belirtilerek harita-ölçek ilişkisi soruldu.

Coğrafi konum, Dünya’nın Şekli ve Hareketleri konularından soru gelmedi.

Tablo ve grafik yorumlamaile ilgili soru yoktu.

Önceki yıllarda sordukları soruların çok benzerleri vardı. Örneğin; horizonlaşmamış toprak, kesir ölçek kullanmanın avantajı gibi vurguladıkları konular bu yıl da soruldu.

26. soru tartışmaya açık bir soru. Çünkü seçeneklerde verilenlerin hepsi 50 yıllık sürede gerçekleşebilecek değişimlerdir. (Sorunun detaylı açıklaması için tıklayınız)

Coğrafya sorularının en dikkat çekici yanı; soru sayısının 12’ ye düşmesine bağlı olarak birden fazla konunun birbiriyle ilişkilendirilerek sorulmasıydı. Böylece az soruyla çok konu taranmış oldu. Örneğin;

Ortak Payda: Bölge konusu İklim Tipleri konusuyla,

Çevre ve İnsan konusu Harita konusuyla,

Toprak Tipleri konusu İzohips konusuyla

Coğrafya’nınBölümleri konusu Ekonomik Faaliyetler konusuyla ilişkilendirilerek soruldu.

2013 COĞRAFYA : Soruların Konulara Göre Dağılımı
Coğrafya’nın Bölümleri 1 soru
Harita Bilgisi 1 soru
Rüzgarlar 1 soru
Türkiye’nin İklimi 1 soru
İç Kuvvetler 1 soru
Toprak Tipleri 1 soru
Dış Kuvvetler 1 soru
Doğal Afetler 1 soru
Nüfus 1 soru
Ortak payda: Bölge 1 soru
Ulaşım Yolları 1 soru
Çevre ve İnsan 1 soru

YGS 2010 2011 2012 COGRAFYA  KONULARA GÖRE DAĞILIMI
Konular 2010 2011 2012
Paralel-Meridyen Özellikleri 1 1 2
Dünya’nın Şekli Ve Hareketleri 1 1  
Harita Bilgisi 1 1 1
İklim Bilgisi 2 2 3
Yer’in Şekillenmesi 3 3 2
Nüfus Ve Yerleşme 3 2 2
Ulaşım Yolları 1    
Ekonomik Faaliyetler   1 1
Ortak Payda: Bölge     1
Doğal Afetler 2 2 1
Çevre ve İnsan   1 1
Toplam 14 14 14

ygs coğrafya konuları, ygs coğrafya konuları indir, ygs coğrafya konuları neler, ygs coğrafya konuları ve soru dağılımı, ygs konuları

YGS Coğrafya konuları, sınavda yer alan konuların genel bir özetini içermektedir. Bu konular, coğrafyanın temel kavramları, dünya’nın fiziksel ve insan kaynakları ile ilgili özelliklerini kapsamaktadır. Aşağıda, YGS Coğrafya konularını ve önemli yerlerini HTML bold tagı ile işaretleyerek anlatacağım:

1. Dünya’nın Şekli ve Hareketleri: Dünya’nın şekli geoit olup, dönme ve devinim hareketleri vardır.

2. Atmosfer ve İklim: Atmosferin yapısal özellikleri, hava basıncı, rüzgarlar, yağışlar ve dünya üzerinde etkileri ile iklim özellikleri incelenir.

3. Su Kaynakları: Dünya’nın yeryüzündeki tatlı su kaynakları, yer altı suları ve su kullanımı ile ilgili konular ele alınır. Örneğin, “Dünyanın en büyük nehri olan Nil,” “Türkiye’deki önemli akarsular: Kızılırmak, Sakarya, Ceyhan” gibi.

4. Toprak ve Bitki Örtüsü: Toprak türleri, toprak erozyonu, bitki örtüsü tipleri ve ekosistemler hakkında bilgiler verilir.

5. Nüfus ve Göç: Nüfusun dağılımı, nüfus artışı ve azalışı, göçler ve nüfus politikaları gibi konular işlenir. Örneğin, “Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin,” “Göçün en çok yaşandığı ülkeler: Türkiye, Almanya,” gibi.

6. Üretim ve Ekonomik Etkinlikler: Tarım, sanayi, ticaret ve hizmet sektörleri arasındaki ilişkiler, bölgesel ekonomik etkinlikler gibi konulara değinilir.

7. Ulaşım ve Turizm: Kara, hava, deniz ve demiryolu ulaşımı sistemleri ile turizm faaliyetleri hakkında bilgiler sunulur.

8. Ülkeler ve Başkentler: Dünyanın önemli ülkeleri ve başkentleri hakkında bilgi verilir. Örneğin, “Brezilya’nın başkenti Brasilia,” “Fransa’nın başkenti Paris,” gibi.

Bu konular, YGS sınavında coğrafya sorularının temelini oluşturur. Coğrafya, insanların yaşadığı çevreyi anlama ve doğal kaynakların kullanımını etkileyen faktörleri anlamak için oldukça önemlidir. Sınava yönelik çalışmalarda bu konuların iyi anlaşılması ve üzerinde tekrar yapılması oldukça önemlidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu