Meslek Rehberi

Perfüzyon Bölümü Hakkında BilgiBölüm Hakkında Bilgi

Perfüzyon Teknikleri programının amacı, kalp damar cerrahı veya anestezist gibi bir uzman hekimin gözetiminde; kalp ameliyatlarında kullanılan kalp-akciğer makinesini, dolaşım veya solunum yetmezliklerinde kullanılan kalp-akciğer destek cihazlarını, böbrek yetmezliğinde kullanılan diyaliz cihazlarını, hemo-diyafiltrasyon ve ototransfüzyon cihazlarını hazırlayıp çalıştıracak ve takip edecek sağlık teknikerleri yetiştirmektir.

Hangi Dersler Var?

Mediasten anatomisi, kalp anatomisi, kardiyak damarlar ve ileti sisteminin anatomisi, büyük damarların anatomisi, kardiyovasküler embryoloji, mikrosirkülasyon, erişkin koroner kalp hastalıkları ve cerrahi tedavisi, erişkin kapak hastalıkları ve cerrahi tedavisi, aort cerrahisinde perfüzyon teknikleri, konjestif kalp yetmezliği, sağ-sol şantlı konjenital kalp hastalıkları, siyanotik konjenital kalp hastalıkları, obstrüktif konjenital kalp hastalıkları, erişkin konjenital kalp hastalıkları

Gereken Özellikler

Perfüzyon Teknikeri olmak isteyenlerin, çoğunlukla ayakta çalışması gerektiği için, bedence dayanıklı ve sağlam, son derece dikkatli ve sorumluluk sahibi, sabırlı, titiz, göz-el koordinasyonu gelişmiş, fen alanına ilgili, öğrenmeye açık, insanlarla işbirliği, içerisinde çalışabilen, yönergeleri doğru anlayıp uygulayabilen, kişiler olmaları gerekir.

Kazanılacak Ünvan

Perfüzyon Teknikeri unvanı alır.

Çalışma Alanları

Mezunlar; üniversite, devlet ve özel hastanelerin ameliyathane, yoğun bakım ve diyaliz bölümlerinde çalışabilirler.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

Var

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları

Perfüzyon, vücutta kan veya oksijen taşıma işleminin gerçekleştiği bir dolaşım sistemi dalıdır. Bu dal, vücut organlarının yaşamsal işlevlerini sürdürebilmeleri için gerekli olan kan dolaşımını sağlamaktadır.

Perfüzyon Bölümü, perfüzyonistlerin yetiştiği ve uzmanlaştığı bir bölümdür. Bu bölümde perfüzyonistler, çeşitli cerrahi operasyonlarda ve yoğun bakım ünitelerinde görevlerini yerine getirirler. Özellikle kalp cerrahisinde kullanılan kalp-lung makinesini hazırlamak, çalıştırmak ve hastaya gerekli kan ve oksijeni sağlamak gibi önemli işlemleri gerçekleştirirler.

Perfüzyonistlerin görevleri arasında kan dolaşımını stabil tutmak, kan hücrelerinin oksijen taşıma oranını kontrol etmek, vücut ısısını korumak gibi hayati öneme sahip işlemler bulunur. Bu işlemler, hastaların hayatta kalabilmesi için oldukça önemlidir.

Bu nedenle, Perfüzyon Bölümü büyük bir öneme sahiptir. Perfüzyonistler, operasyon sırasında hastanın dolaşım sisteminin devamlılığını sağlamak ve organların zarar görmesini engellemek için sürekli olarak hastanın vital fonksiyonlarını izler. Ayrıca, kan hücreleri ve oksijen taşıma kapasitesi hakkında sürekli olarak takip yapar ve gerekli önlemleri alır.

Bu açıdan bakıldığında, Perfüzyon Bölümü oldukça hayati bir rol üstlenmektedir. Kalbin durduğu anlarda, bu bölümde eğitim almış perfüzyonistler sayesinde hastanın hayatı kurtarılabilmektedir.

Sonuç olarak, Perfüzyon Bölümü vücutta kan veya oksijen taşıma işlemi gerçekleşen bir dolaşım sistemi dalıdır. Bu bölümde eğitim alan perfüzyonistler, cerrahi operasyonlarda ve yoğun bakım ünitelerinde önemli görevler üstlenirler. Hastanın hayatta kalabilmesi için kritik öneme sahip olan perfüzyon işlemleri, Perfzyon Bölümü bünyesinde eğitim alan uzmanlar tarafından gerçekleştirilir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu