Tercih Rehberi

Düz Lise (genel lise) Mezunlarının Sınavsız Geçiş Hakkı Var Mı?Düz Lise (genel lise) Mezunlarının Sınavsız Geçiş Hakkı Var Mı,düz lise mezunlarına, düz liselilere, genel lise mezunlarına, sınavsız geçiş varmı

2002 yılında Sınavsız Geçiş sisteminin uygulanmaya başlaması ile birlikte en çok sorulan sorulardan biri de düz (genel) lise mezunlarının herhangi bir yüksek öğretim programına sınavsız geçiş yapıp yapamayacağı idi. 2002 yılında hazırlanmış olan kılavuzda mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından meslek yüksek okullarına sınavsız olarak önce genel yerleştirme, daha sonra ek yerleştirme yapılacağı belirtilmişti. Genel yerleştirmede sadece meslek yüksek okulları ve açık öğretim fakültesi  önlisans (2 yıllık) programlara sınavsız geçiş hakkı olanların yerleştirileceği de kılavuzda yer alan bilgilerdendi.

Genel yerleştirme sonucunda boş kalan kontenjanlara Düz Lise mezunlarının sınavsız olarak yerleşebileceği gibi bir düşünce oluşmasın diye de kılavuzda özellikle
“Mesleki ve Teknik Ortaöğretim mezunu olmayan, genel lise mezunları (fen lisesi, Anadolu lisesi vb) genel yerleştirme için meslek yüksek okulları programları arasında tercih yapamayacaklar.” şeklinde belirtilmiştir.

Düz (Genel) liselerin meslek yüksek okulu programlarına yerleştirilmesi;   ek yerleştirmelerde de sınavsız geçiş kontenjanlarının dolmaması durumunda YGS sınavında 105 ve daha fazla  puan almış adaylar yüksek puan alanlardan başlamak üzere bu programlara yerleştirileceklerdir.

düz lise mezunlarına, düz liselilere, genel lise mezunlarına, sınavsız geçiş varmı

Düz lise mezunlarının sınavsız geçiş hakkı bulunmamaktadır. Sınavsız geçiş hakkı, Türkiye’de lisans eğitimine devam etmek isteyen lise mezunları için üniversitelerin belirlediği koşullara göre verilmektedir. Bu kapsamda, üniversiteler öğrencilerin sınav sonuçlarına veya başka bir değerlendirme yöntemine göre sınavsız geçiş hakkı verebilmektedir.

Bu durum, genel lise mezunlarının da dahil olduğu tüm lise mezunlarını kapsar. Sınavsız geçiş hakkı, öğrencilerin genellikle yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri için kullanılır.

Sınavsız geçiş hakkı, alanlar arası geçiş, yabancı dil sınavlarına göre yerleştirme gibi farklı kategorilere ayrılabilir. Her bir kategori için üniversitelerin belirlediği koşullar farklılık gösterebilir. Örneğin, öğrencilerin başarı durumuna göre, yabancı dil sınav sonucuna dayalı olarak ya da özgeçmiş ve motivasyon mektubuna göre sınavsız geçiş hakkı verilebilir.

Bu nedenle, sınavsız geçiş hakkı ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili üniversitelerin belirlediği koşulları incelemek ve başvuru sürecini takip etmek önemlidir.

İlgili başlık ve tabloları özgün örneklerle vermek için, konu alanınıza ve kaynaklarınıza bağlı olarak uygun örnekler bulmanız gerekmektedir. Başlıkları kalın yapmak için HTML’de kullanılan “” etiketini kullanabilirsiniz. Örneğin:

Sınavsız Geçiş Hakkı

Koşullar

Alanlar Arası Geçiş

Tablolarda da benzersiz örnekler kullanabilirsiniz. Örneğin:

Üniversite AdıSınavsız Geçiş Koşulları
Örnek Üniversite 1Yabancı Dil Sınavı Sonucu
Örnek Üniversite 2Özgeçmiş ve Motivasyon Mektubu

Bu şekilde, benzersiz örneklerle ders anlatımınızı daha ilgi çekici hale getirebilir ve öğrencilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu