Devlet Üniversiteleri

Balıkesir Üniversitesi Hakkında BilgiBalıkesir Üniversitesi hakkında, üniversite hakkında bilgi, üniversite bölümleri, üniversite fakülteleri, burs imkanları, iletişim bilgileri, üniversite kampüsü, gibi içerikleri burada bulabilirsiniz. Özetle Balıkesir Üniversitesi hakkında merak ettiğiniz her şeye ulaşmış olabileceksiniz. Şimdi Balıkesir Üniversitesini tanıtalım ve tanıyalım;

  •  Balıkesir Üniversitesi Hakkında için tıklayınız 
  • Balıkesir Üniversitesi Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri için tıklayınız
  • Balıkesir Üniversitesi 2 Yıllık Bölümleri için tıklayınız 
  • Balıkesir Üniversitesi Taban Puanları için tıklayınız 
  • Balıkesir Üniversitesi Burs İmkanları için tıklayınız 
  • Balıkesir Üniversitesi Yurt İmkanları için tıklayınız
  • Balıkesir Üniversitesi Kampüste Yaşam için tıklayınız
  • Balıkesir Üniversitesi Konumu için tıklayınız 
  • Balıkesir Üniversitesi İletişim için tıklayınız

BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ

Balıkesir Üniversitesi Hakkında

Üniversite Türü :Devlet

İL : Balıkesir

Kuruluş Yılı :1992

Rektör: Prof. Dr. İlter KUŞ

Balıkesir Üniversitesi (BAUN), Balıkesir il sınırlarında faaliyet gösteren yüksek öğretim kurumu. Balıkesir Üniversitesi kampüsü kent merkezine 17 km uzaklıkta Bigadiç yolunda bulunmaktadır.
Balıkesir Üniversitesinin temeli 1910 yılında kurulan Karesi Muallim Mektebine kadar uzanır. Bu okul dönemin Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati Bey’in özel ilgileri ile 1932 yılında bugün Necatibey Eğitim Fakültesi olarak faaliyet gösteren binaya taşınmış, Necatibey Öğretmen Okulu adını almıştır. Necatibey Öğretmen Okulu 1932 – 1982 yılları arasında Necatibey Eğitim Enstitüsü adıyla öğretmen yetiştirmeye devam etmiş; 1981 yılında üç yıllık statüsünden çıkarılarak, 4 yıllık “Yüksek Öğretmen Okulu” statüsüne alınmış; 1982 yılında da Uludağ Üniversitesine bağlanarak bu kuruma Necatibey Eğitim Fakültesi ismi verilmiştir.

Aynı şekilde 1982 yılındaki 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Balıkesir’de yer alan diğer yükseköğretim kurumlarından; Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksekokulu, Balıkesir Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ismiyle; Balıkesir Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi de, Balıkesir Mühendislik Fakültesi ismiyle Uludağ Üniversitesine bağlanmıştır. Uludağ Üniversitesine bağlanan diğer kurum olan Balıkesir Meslek Yüksekokulu ise faaliyetlerine aynı isimle devam etmiştir. Uludağ Üniversitesinin çatısı altında on yıl kalmış olan bu kurumlar, sağlıklı ve istikrarlı bir gelişme ile Balıkesir Üniversitesi için güçlü bir alt yapı oluşturmuştur.

Balıkesir Üniversitesi, 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3837 sayılı kanun gereğince kurulmuş olup; 1 Ocak 1993 tarihinde tüzel kişilik kazanmıştır.

Balıkesir Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Bakanlar Kurulu kararı ile 8 Mart 2016 tarihinde kapatılarak Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi olmak üzere iki ayrı fakülteye ayrılmıştır.

Fakülteler
∼Necatibey Eğitim Fakültesi
∼Fen-Edebiyat Fakültesi
∼Mühendislik Fakültesi
∼Tıp Fakültesi
∼Mimarlık Fakültesi
∼İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
∼Güzel Sanatlar Fakültesi
∼Veteriner Fakültesi
∼İlahiyat Fakültesi
∼Sağlık Bilimleri Fakültesi
∼Turizm Fakültesi

Enstitüler
∼Fen Bilimleri Enstitüsü
∼Sosyal Bilimler Enstitüsü
∼Edremit Zeytincilik Enstitüsü
∼Sağlık Bilimleri Enstitüsü

Yüksekokullar
∼Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
∼Burhaniye Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
∼Edremit Sivil Havacılık Yüksekokulu
∼Yabancı Diller Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulları
∼Altınoluk Meslek Yüksekokulu
∼Ayvalık Meslek Yüksekokulu
∼Balıkesir Meslek Yüksekokulu
∼Burhaniye Meslek Yüksekokulu
∼Bigadiç Meslek Yüksekokulu
∼Dursunbey Meslek Yüksekokulu
∼Edremit Meslek Yüksekokulu
∼Havran Meslek Yüksekokulu
∼Kepsut Meslek Yüksekokulu
∼İvrindi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
∼Savaştepe Meslek Yüksekokulu
∼Sındırgı Meslek Yüksekokulu
∼Susurluk Meslek Yüksekokulu

Balıkesir Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri

Balıkesir Üniversitesi bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

4 Yıllık Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Balıkesir Üniversitesi 2 Yıllık Bölümleri ve Meslek Yüksekokulları

Balıkesir Üniversitesi 2 yıllık önlisans bölümlerine aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz

2 Yıllık Önlisans Bölümleri ve Fakülteleri için tıklayınız

Balıkesir Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Balıkesir Üniversitesi 4 Yıllık Bölümleri  ile 2 Yıllık Bölümlerin taban puan ve başarı sıralamalarına aşağıdaki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Balıkesir Üniversitesi Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları için tıklayınız

Balıkesir Üniversitesi Burs İmkanları

Balıkesir Üniversitesi Vakfı, Balıkesir Üniversitesine bağlı Enstitü, Fakülte ve Yüksekokullarda okuyan burs arayan öğrencilere, karşılıksız öğrenim bursu vermektedir.
-KYK

Balıkesir Üniversitesi Yurt İmkanları

Balıkesir Üniversitesi ve Balıkesir ili barınma imkanları bakımından öğrencilerine çok sayıda alternatif sunmaktadır. Öğrencilerin bir bölümü Balıkesir’de Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu’nda (KYK) barınmaktadır. Çağış Yerleşkesi’nde de KYK’ya ait öğrenci yurdu ile Residorm Özel Öğrenci Yaşam Merkezi bulunmaktadır. BAÜN Vakfı Özel Öğrenci Yurdu da Balıkesir’de hizmet vermektedir. Bunların yanında Balıkesir’de çok sayıda özel öğrenci yurdu ve kiralık evler ile ilçelerde yer alan öğrencilere yönelik; çeşitli özel yutlar ile KYK’ya ait yurt bulunmaktadır.

Balıkesir Üniversitesi Kampüste Yaşam

Üniversitemiz öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için uygun fiyata öğle ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir. Ayrıca üniversitede beslenme hizmeti veren özel işletmeler de bulunmaktadır.

Güvenli Konforlu Ulaşım
Çağış Yerleşkesine toplu ulaşım, modern ve güvenli yollar üzerinden, Balıkesir Toplu Taşıma işletmesinin otobüsleri ile sağlanmaktadır.

Zengin Araştırma Olanakları
Üniversitemizin eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesinde etkin görevi bulunan ve bu doğrultuda gerekli bilgi kaynaklarını toplayarak kullanıcılara ulaştıran Merkez Kütüphane, Rektörlük binasında hizmet vermekte olup; danışma kaynakları, kitaplar, süreli yayınlar ile etkin hizmet sunmaktadır.

Kültürel Sanatsal Etkinlikler
Üniversitemiz, yaptığı bilimsel çalışmalar ve eğitim-öğretimin yanı sıra bünyesindeki gençlerin sosyal, kültürel ve sportif alanlarda yetiştirilmelerini de ele alarak daha çağdaş, daha dinamik, daha yaratıcı, daha paylaşımcı ve ruhsal yönden sağlıklı bir yapıya kavuşabilmelerine olanak vermekte, mevcut enerjilerini olumlu yönde kullanabilmeleri adına bir dizi faaliyetler yürütmektedir.

Modern Spor Tesisleri
BAÜN’de farklı branşlarda sportif faaliyetlere olanak tanıyan ve öğrencilerin kullanımına açık modern spor tesisleri bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, tesislerden ücretsiz faydalanabilmektedir.

Balıkesir Üniversitesi Konumu

Balıkesir Üniversitesi Adresi;Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi (Bigadiç yolu üzeri 17. km) 10145, BALIKESİR

∼Merkeze 21 km (Araçla yaklaşık 22 dk)
∼Balıkesir Havaalanına: 17  km (Araçla 16 dk)
∼Balıkesir Otogarına yaklaşık 147 km (Araçla 1saat 44 dk)

 Balıkesir Üniversitesi İletişim

İletişim Bilgileri
Telefon:+90 (266) 612 14 00-08 (9 hat)
Fax:+90 (242) 2275540
Web: http://www.balikesir.edu.tr/
E-posta:balikesiruniversitesi@hs01.kep.tr
Adres:Balıkesir Üniversitesi Çağış Yerleşkesi (Bigadiç yolu üzeri 17. km) 10145, BALIKESİR

 

Balıkesir Üniversitesi Hakkında Bilgi

Balıkesir Üniversitesi, Türkiye’nin Batı Anadolu Bölgesi’nde yer alan bir devlet üniversitesidir. 1992 yılında kurulan üniversite, Balıkesir il sınırları içerisinde 9 fakülte, 3 enstitü ve 4 yüksekokulda eğitim-öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Bu üniversitenin önemli yerleri arasında şunlar bulunmaktadır:
1. Kampüs: Balıkesir Üniversitesi, modern ve geniş bir kampüse sahiptir. Kampüs içerisinde yer alan fakülteler, yüksekokullar, enstitüler ve diğer binalar, öğrencilerin akademik ve sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır.

2. Rektörlük Binası: Üniversitenin yönetim merkezi olan Rektörlük binası, idari personelin çalışma ofislerini ve rektör odasını barındırır. Öğrencilerin akademik konularda yönetimle iletişim kurabileceği birimler de bu binada bulunmaktadır.

3. Kütüphane: Balıkesir Üniversitesi Kütüphanesi, geniş bir koleksiyona sahip olan ve öğrencilerin ders çalışma ve araştırma ihtiyaçlarını karşılayan modern bir kütüphanedir. Öğrencilere çeşitli kaynaklar sunan kütüphane, bilgiye erişim konusunda önemli bir yerdir.

4. Rekreasyon Alanları: Üniversite kampüsünde öğrencilerin dinlenme ve sosyalleşme imkanları için çeşitli rekreasyon alanları bulunmaktadır. Bu alanlar, öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri mekanlar sunmaktadır.

Tablolar ile ilgili benzersiz örnekler yerine örnekler kullanmanızı rica edebilir miyim? Aşağıda Balıkesir Üniversitesi’nde bulunan fakültelerin bir listesini görebilirsiniz:

1. Fen Edebiyat Fakültesi
2. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
3. Mühendislik Fakültesi
4. Eğitim Fakültesi
5. İlahiyat Fakültesi
6. Güzel Sanatlar Fakültesi
7. Ziraat Fakültesi
8. Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi
9. Hukuk Fakültesi

Başlıklar:
– Balıkesir Üniversitesi
– Önemli Yerler
– Fakülteler

Bu şekilde ders anlatımınıza HTML bold taglarını ve başlıkları ekleyebilirsiniz.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu