Konu Anlatımı

4. Sınıf Besinlerimiz Konu AnlatımıCanlı yaşamı ve besin içerikleri arasındaki ilişkiyi açıklayacak, Su ve minerallerin tüm besinlerde bulunduğunu fark edecek, Sağlıklı yaşam için besinlerin tazeliğinin ve doğallığının önemini öğrenecek, İnsan sağlığı ile dengeli beslenmeyi ilişkilendirecek, Alkol ve sigara kullanımının insan sağlığına olan olumsuz etkilerini anlattığımız konu anlatımı işte karşımızda. 4. Sınıf Besinlerimiz Konu Anlatımı, Besinlerimiz Konu Anlatımı, 4. Sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı

Besinlerimiz

 • Besinler ve Özellikleri

Besinler ve Özellikleri

Canlılar ise yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duyduğu enerjiyi besin adı verilen maddelerden karşılar.

Besinlerin bazıları vücudumuzda enerji verici, bazıları yapıcı ve onarıcı, bazıları ise düzenleyici olarak kullanılır. Besinler içeriklerine göre karbonhidrat, yağ, protein, vitamin, su ve mineraller olarak gruplandırılır.

Proteinler: Yeni doğan bir bebeğin boyu yetişkinlere göre kısadır. Bebek zamanla büyür ve bebeğin boyu uzar. Elimizde ufak bir kesik oluştuğunda bu kesik zamanla kaybolur. Boyun uzaması, yaraların iyileşmesi, büyüme gibi olaylar için proteinlerden yararlanılır. Proteinlerin vücuttaki öncelikli görevi yapıcı ve onarıcı olarak kullanılmalarıdır. Vücuda yeterince protein alınmadığında, büyüme ve gelişmede aksaklıklar, yaraların geç iyileşmesi, bağışıklığın zayıflaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Protein yönünden zengin olan besinlerden bazıları et, yoğurt, süt, peynir, yumurta ve baklagillerdir.

Karbonhidratlar: Beden eğitimi dersinde voleybol, basketbol gibi oyunlar oynar, çeşitli egzersizler yaparız. Bu sırada vücudumuz enerji harcar. Vücudumuz için gereken enerji öncelikle karbonhidratlardan karşılanır. Ekmek, makarna gibi besinler ve tahıllar karbonhidrat bakımından zengindir.

Yağlar: Vücudun enerji ihtiyacını karşılayan bir diğer besin içeriğidir. Bunun dışında vücudu darbelere karşı korumada ve vücut ısısını ayarlamada görevlidirler. Tereyağı, ceviz, badem, zeytin ve fındık yağ bakımından zengin besinlerdendir.

Vitaminler: Vücudumuzda her gün farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok yaşamsal faaliyet gerçekleşir. Vücuttaki çeşitli yaşamsal faaliyetlerin düzenlenmesinde vitamin, su ve mineraller görev alır. Vitaminler; kemik gelişimi, bağışıklığın güçlenmesi, büyüme ve gelişmede etkilidir. Sebze, meyve, et, süt, tahıl gibi besinlerde bol miktarda bulunur. Vitaminlerin eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülebilir.

Su: Vücudumuzun yaklaşık olarak %70’i sudan oluşur. Vücudumuz açlığa uzun süre dayanabilirken susuzluğa çok daha az bir süre dayanır. Çünkü su, vücudumuz için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Vücut ısısının ayarlanmasından, kandaki maddelerin taşınmasına kadar birçok olayda görev alır. Ayrıca su, yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesinde düzenleyici olarak görev yapar.

Mineraller: Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapan başka bir besin içeriği de minerallerdir. Bitkiler, mineralleri topraktan; hayvanlar ise besinlerden alır. Mineraller; kemiklerin güçlenmesine, yaraların iyileşmesine, vücudun gelişmesine yardımcı olur. Minerallerin farklı çeşitleri ve görevleri vardır.

4. Sınıf Besinlerimiz, 4. Sınıf Besinlerimiz Konu Anlatımı, Besinlerimiz Konu Anlatımı

Besinlerimiz Konu Anlatımı

Besinlerin Önemi

Besinler, vücudumuzun enerji ihtiyacını karşılamak, büyümek ve gelişmek için gereklidir. Vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, organlarımızın fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için çeşitli besinlere ihtiyaç duyarız.

Besin Grupları

Besinlerimiz 5 ana gruba ayrılır:

Besin GrubuÖrnekler
Ekmek ve TahıllarEkmeğin farklı çeşitleri, pirinç, makarna
Et, Balık ve BaklagillerTavuk, kırmızı et, somon balığı, nohut, mercimek
Süt ve Süt ÜrünleriSüt, yoğurt, peynir
Meyve ve SebzelerElma, portakal, domates, salatalık
Şeker ve Şekerli YiyeceklerÇikolata, pasta, şeker

Sağlıklı Beslenme İçin İpuçları

 • Her öğünde farklı besin gruplarından birer parça tüketmeye özen göstermek.
 • Bol su içmek ve soda gibi şekerli içeceklerden kaçınmak.
 • Taze meyve ve sebzeleri tercih etmek.
 • Günlük fiziksel aktivite yapmak.
 • Fast food ve abur cubur tüketimini sınırlamak.

Besinlerin Sindirimi

Besinlerin sindirimi, ağızdan başlar ve bağırsaklarda tamamlanır. Sindirim sistemi boyunca besinler, sindirilip vücudun emebileceği şekle dönüşür.

Besinlerin Temel Bileşenleri

 • Karbonhidratlar: Enerji kaynağıdır ve ekmek, makarna gibi yiyeceklerde bulunur.
 • Proteinler: Vücutta büyüme ve onarım için gereklidir ve et, balık gibi besinlerde bulunur.
 • Vitaminler: Savunma sistemini güçlendirir ve meyve, sebze gibi besinlerde bulunur.
 • Mineraller: Vücut fonksiyonlarını düzenler ve süt, peynir gibi besinlerde bulunur.
 • Yağlar: Enerji kaynağıdır ve zeytinyağı, tereyağı gibi besinlerde bulunur.
 • Su: Vücutta tüm reaksiyonların gerçekleşmesi için gerekli olan temel bileşendir.
Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu