Tercih Rehberi

2017 yılında LYS de Neler Değişti?Bu yıl LYS de Neler Değişti? Üniversiteye giriş sınavlarının ikincisi olan LYS, ilk oturumu 10 Haziran 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilecek ve son oturumuda 18 Haziran 2017 pazar günü gerçekleştirilecektir.

2017-ÖSYS DEĞİŞİKLİKLER

– Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına
sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik
ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek
puanları ile yerleştirileceklerdir.

– Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat
14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına
alınmayacaklardır.

– LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.

– LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.

– Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan
türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.

– Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.

– Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci
alacaktır.

 

2016-LYS DEĞİŞİKLİKLER

Peki geçen yıl LYS de neler değişti?

Bazı bölümlerin puan türünde değişiklik oldu.

Geçen yıl bilindiği üzere Hukuk puan türü TM-2’den TM-3’e değişmişti. Bu yıl ise pek çok program bu tarz puan türü değişikliği yaşandı. Özellikle TM-2 programları TM-3’e, TS-1 programları ise TS-2’ye geçiş yaptı. Bunların arasında Avrupa Birliği İlişkileri,Medya ve İletişim,Uluslararası İlişkiler, Kamu Yönetimi, Halka İlişkiler ve Reklamcılık gibi popüler bölümler de bulunuyor.

İşte değişen o bölümler;

Bölüm Adı Eski Yeni
Kamu Yönetimi TM-2 TM-3
Uluslararası İlişkiler TM-2 TM-3
Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler TM-2 TM-3
Yerel Yönetimler TM-2 TM-3
Siyaset Bilimi TM-2 TM-3
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi TM-2 TM-3
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler TM–2 TM-3
Avrupa Birliği İlişkileri TM-2 TM-3
Film Tasarım ve Yazarlık TS-1 TS-2
Film Tasarım ve Yönetmenliği TS-1 TS-2
Gastronomi ve Mutfak Sanatları TS-1 TS-2
Görsel İletişim Tasarımı  TS-1 TS-2
Reklam Tasarımı ve İletişimi TS-1 TS-2
Reklamcılık TS-1 TS-2
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler TS-1 TS-2
Gazetecilik TS-1 TS-2
Canlandırma Filmi Tasarımı ve Yönetimi TS-1 TS-2
Görsel İletişim TS-1 TS-2
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı TS-1 TS-2
Haklbilim TS-1 TS-2
Halkla İlişkiler TS-1 TS-2
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık TS-1 TS-2
Halkla İlişkiler ve Tanıtım TS-1 TS-2
Kurgu Ses ve Görüntü Yönetimi TS-1 TS-2
Yeni Medya TS-1 TS-2
Yeni Medya ve Gazetecilik TS-1 TS-2
Medya ve Görsel Sanatlar TS-1 TS-2
Medya ve İletişim TS-1 TS-2
Medya İletişim ve Sistamleri TS-1 TS-2
Radyo ve Televizyon TS-1 TS-2
Radyo, Televizyon ve Sinema TS-1 TS-2
Sinema ve Dijital Medya TS-1 TS-2
Sinema ve Televizyon TS-1 TS-2
Türk Halkbilimi TS-1 TS-2

Mühendisliklere başarı sırası barajı getirildi.

Bir başka değişiklik ise başarı sırası barajları geldi.Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl Hukuk programlarına 150.000 ve Tıp programlarına da 40.000 başarı sırası barajları getirilmişti. Bu yıl ayrıca mimarlık programlarına 200.000 ve mühendislik programlarına da 240.000 başarı sırası barajları geldi. 

Tercih sayısı 30’dan 24’e indirildi

2010’da yapılan bir değişiklikle üniversiteye girecek adayların tercih sayısı 24’ten 30’a çıkarılmıştı. 6 yıl sonra ise bu karar tersine çevrilerek tercih sayısı 30’dan 24’e indirildi. Bu sayede adayların tercihlerini oluştururken daha dikkatli olmaları ve yerleşme esnasındaki kayıt kaybının azaltılması hedefleniyor.

Mesleki ek Ortaöğretim Başarı Puanı kaldırıldı!

2016 yılı için bir başka değişiklik ise liselerine 30 Mart 2012 tarihinden sonra kayıt olan meslek liseliler için Y-YGS/LYS ’de mesleki ek OBP kaldırıldı. Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacak.”

Lys de neler değişti, YGS de Neler Değişti

2017 yılında LYS (Liselere Geçiş Sınavı) sınavında önemli birkaç değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklikler, sınav formatını etkilemiş ve öğrencilerin sınav stratejilerini ve hazırlık süreçlerini yeniden gözden geçirmelerini gerektirmiştir.

1. Sınavların Adlandırılması: 2017 yılında, LYS sınavı adı değiştirilerek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) olarak anılmaya başlanmıştır. Bu değişiklikle birlikte, sınav sürecinde bazı bölümler de yeniden düzenlenmiştir.

2. Sınav Süresi: YKS’de en önemli değişikliklerden biri, sınav süresinde yapılan düzenlemelerdir. Önceden her sınav için 135 dakika verilirken bu süre 2017 yılından itibaren 180 dakikaya çıkarılmıştır. Bu değişiklik, öğrencilere daha fazla zaman vererek sınav sorularını daha dikkatli ve detaylı bir şekilde çözmelerini sağlamıştır.

3. Alanlar ve Puan Türleri: Önceki yıllarda olduğu gibi, YKS’de de farklı alanlar ve puan türleri yer almaktadır. Ancak 2017’de yapılan değişikliklerle sosyal bilimler ve sayısal bilimler olmak üzere iki ana alana ayrılmıştır. Bu alanların puan türleri İngilizce, matematik, Türk dili ve edebiyatı gibi derslerin ortak olduğu temel bir puan türü ve alanlarla ilgili özel bazı derslerin yer aldığı alan puan türü şeklinde düzenlenmiştir.

4. Yerleştirme Sistemi: 2017’de yapılan bir diğer önemli değişiklik ise YKS yerleştirme sisteminin yeniden düzenlenmesidir. Yerleştirme, Yükseköğretim Kurulu tarafından gerçekleştirilmekte ve adayların YKS puanlarına göre tercih ettikleri programlara yerleştirilmektedir. Yerleştirme işlemi Merkezi Yerleştirme Puanı (LYS puanlarıyla hesaplanan) ve Yerleştirme Puanı Puanı üzerinden yapılmaktadır. Bu sistem, adayların başarılarına ve tercihlerine uygun olarak en iyi yerleştirmeyi sağlamayı hedeflemektedir.

Bu değişikliklerin sınava hazırlanan öğrenciler için önemli ipuçları ve stratejiler getirdiği unutulmamalıdır. Öğrenciler, sınav süresinin artmasını fırsata çevirerek daha dikkatli ve detaylı bir çalışma süreci yaratmalıdır. Aynı zamanda, sınavın yeni formatını ve alanlarını iyi anlayarak kendilerine uygun stratejiler geliştirmelidirler.

Sonuç olarak, 2017’de yapılan değişikliklerle YKS sınavı daha kapsamlı, daha adil ve öğrenci merkezli bir hale getirilmiştir. Bu değişiklikler, öğrencilere daha iyi bir sınav deneyimi sunmak ve üniversite yerleştirme sürecini daha etkili hale getirmek amacıyla yapılmıştır. Öğrencilerin bu değişiklikleri takip etmeleri ve sınav hazırlıklarını bu doğrultuda sürdürmeleri önemlidir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu