Tercih Rehberi

YKS-AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARIN DEĞERLENDİRMESİSizlere bu yazımızda yıllara göre yks-ayt türk dili ve edebiyatı soruların eğitimciler tarafından değerlendirmesini paylaşacağız.

2019 YKS-AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARI DİKKAT İSTEDİ

(Bölüm Başkanları Faris Kuseyri- Mutlu Kılavuz ): Türk Dili ve Edebiyatı testinin 3 sorusu anlam bilgisi kazanımlarını ölçerken 21 soru edebiyat kazanımlarını ölçüyor. Sorular MEB müfredatına uygun hazırlanmış. Yakın zamanda değişen müfredatın kazanımları gözetilmiş. Birkaç eleyici soru içermekle beraber genel olarak derse ilgi duyan öğrencinin çözebileceği bir zorluk seviyesi tutturulmuş. Yorum ve bilgiyi iç içe kurgulayan kimi sorular da öğrenciden dikkat istiyor. Ana hatlarıyla beklentileri karşılayan bir test hazırlanmış.

DOĞA OKULLARI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARINDA ARTIK ODAK NOKTALAR YOK
Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Eda Dağdelen

AYT sınavında 24 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı testinin 3 sorusu anlama ve yorumlamaya yönelikti. Dikkat çekici nokta ise dört yıllık edebiyat müfredatından soruların neredeyse eşit dağılımlı sorulması oldu. Geçmiş yıllarda Edebiyat testinde Cumhuriyet dönemi ya da Divan Edebiyatı gibi konular testin odak noktaları oluyordu. Bu yıl bu odak noktalarından çıkıldı, adaylar tüm müfredatı ölçen sorularla karşılaştı. Dolayısıyla, ölçme değerlendirme açısından daha güçlü olduğu söylenebilir. Sınavın dikkat çekici diğer noktası da metin tahlili sorularının önem kazanması oldu. Sınav orta düzeyde bir zorluğa sahipti ve müfredat dışı bir soru yoktu.

2018 YKS-AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI SORULARIN DEĞERLENDİRMESİ:

FEN BİLİMLERİ EĞİTİM KURUMLARI

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI: Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde 4 Türkçe, 20 Edebiyat sorusu sorulmuş. Türkçe soruları öğrencilerin alışık olduğu anlam sorularından oluşuyor. Edebiyatın hemen hemen tüm konularından müfredat dahilinde sorular sorulmuş. En çok soru gelen konular Divan Edebiyatı ve Cumhuriyet Edebiyatı. Öğrenciyi zorlayacak analiz düzeyinde soru sorulmamış. Açık ve net ifadelerle bilgi sorularına yer verilmiş.

UĞUR OKULLARI

Türk Dili ve Edebiyatı: 2018 YKS-AYT’ deki 24 Türk Dili ve Edebiyatı sorusundan 4 sorunun paragraf biçiminde anlam bilgisi sorularından, 20 sorunun ise Edebiyat sorularından oluştuğu öğrencilerimizden aldığımız duyumlardır. Öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre Edebiyat sorularının lise müfredatına uygun olduğu görülmektedir. Ayrıca Edebiyat sorularında daha önceki yıllarda yoklanmış bazı bilgilerin tekrar yoklandığı gözlemlenmektedir. Genel olarak Türk Dili ve Edebiyatı sorularının öğrencilerimizin kolaylıkla çözebileceği düzeyde olduğunu söylemek doğru olacaktır.

DOĞA OKULLARI

Türk Dili ve Edebiyatı: Bugün yapılan AYT’de ÖSYM son yıllarda en çok soru sorduğu Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nı bu yıl biraz daha arka plana atmış görünüyor. Bugünkü sınavda en fazla soru ‘’Divan Edebiyatı’’ konusundan gelmiştir. İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı, Geçiş Dönemi, Servet-i Fünun, Fecr-i Ati gibi konulardan soru çıkmamıştır. 24 soruluk Türk Dili ve Edebiyatı dersinin 5 sorusu anlam bilgisinden çıkmıştır. Sınavda son yıllarda soru çıkan tiyatro türüne bu sınavda hiç yer verilmemiştir. Sınav orta düzeyde bir zorluğa sahiptir ve müfredat dışı bir soru yoktur.

yks-ayt türk dili ve edebiyatı soruların değerlendirmesi

YKS-AYT Türk Dili ve Edebiyatı sınavı, Türk dilinin yapısı, edebiyat tarihi ve edebi metin analizi gibi konuları kapsamaktadır. Bu sınav, üniversiteye girişte önemli bir adımdır ve başarılı olmak için doğru bir hazırlık süreci gerektirir.

Türk Dili ve Edebiyatı sınavında çıkan soruları değerlendirecek olursak, öncelikle dilin yapısı ve dil bilgisi konularına ağırlık vermek gerekmektedir. Dilin yapısıyla ilgili esas bilgileri edinmek, dil kurallarını öğrenmek ve dil bilgisi konularında pratik yapmak önemlidir. Özellikle sözcük türleri, cümle kuruluşu, yazım kuralları gibi konulara özen göstermek gerekmektedir.

Edebiyat tarihi konusu da sınavda önemli bir yer tutar. Şairler, yazarlar, dönemler, akımlar gibi bilgilere sahip olmak, edebi metinleri doğru analiz edebilmek için önemlidir. Türk edebiyatının gelişimi, edebiyatın dönemlerine göre özellikleri ve edebiyat akımları gibi konulara hakim olmak sınavda başarı sağlamada etkili olacaktır.

Önemli yerleri HTML bold tagıyla işaretlemek için aşağıdaki örneği kullanabiliriz:

YKS-AYT Türk Dili ve Edebiyatı

– Başlık 1

Dil Bilgisi Konuları

– Başlık 2

Sözcük Türleri: İsim, fiil, sıfat, zarf gibi sözcük türlerini öğrenmek önemlidir.

Cümle Kuruluşu: Özne, yüklem, nesne gibi cümle öğelerini doğru şekilde kullanmak önemlidir.

Yazım Kuralları: Büyük küçük harf kullanımı, yazım yanlışları, noktalama işaretleri gibi yazım kurallarına dikkat etmek gerekmektedir.

Edebiyat Tarihi

– Başlık 2

Şairler ve Yazarlar: Yunus Emre, Mevlana, Fuzuli, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi önemli isimleri bilmek önemlidir.

Dönemler: Tanzimat, Servet-i Fünun, Milli Edebiyat gibi dönemlerin özelliklerini öğrenmek sınavda avantaj sağlayacaktır.

Akımlar: Romantizm, realizm, sembolizm gibi edebiyat akımlarını anlamak ve metinlerdeki etkilerini çözebilmek önemlidir.

Bu şekilde başlıkları kalın olarak işaretleyebiliriz.

Tabloları benzersiz örneklerle değiştirerek aşağıdaki örneği gösterebiliriz:

Edebi AkımTemsilcileriÖzellikleri
RomantizmVictor Hugo, Lord Byronİçsel duygular, gençlik ve doğa sevgisi
RealizmHonore de Balzac, Gustave FlaubertGerçekçi ve yaşamı doğru kaydetme

Bu şekilde tabloları benzersiz örneklerle değiştirerek sınav konularını daha anlaşılır bir şekilde anlatabiliriz. Unutmayın, sınavlara çalışırken konuları anlamak, önemli yerleri vurgulamak ve bol pratik yapmak önemlidir. Başarılar dilerim!

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu