Meslek Rehberi

Turizm ve Otel İşletmeciliği (MYO) Bölümü Hakkında BilgiBölüm Hakkında Bilgi

Turizm ve Otel İşletmeciliği önlisans programının temel amacı, turizm işletmeleri için orta düzey yönetici özelliklerini edinmiş, turizm sektöründe müşteri hizmetleri, pazarlama ve yönetim konularında çağdaş bilgi, beceri, etkin karar verme tekniklerine, turizm sektörünün global yapısının getirdiği olanakları ve zorlukları tanımlama yetisine, konaklama ve yiyecek-içecek işletmeleri ile seyahat acentaları yönetimi ve tur operatörlüğü konularında bilgi ve deneyime sahip, İngilizce’yi esas, Almanca, İtalyanca, Yunanca, Rusça, İspanyolca veya Fransızca’yı yardımcı çalışma dili olarak kullanabilecek, donanımlı turizmciler yetiştirmektir.

Hangi Dersler Var?

Genel Turizm, Bilgi ve İletişim Teknolojisi, Rekreasyon Yönetimi, Pazarlama, İş Güvenliği ve İlkyardım, Beslenme ve Diyetetik, Kalite Yönetim Sistemleri, Turizm Pazarlaması, Otelcilik Otomasyon Sistemleri, Mesleki İngilizce, Genel Muhasebe, İşletme Matematiği, Turizm Coğrafyası, Turizm Mevzuatı, Yiyecek İçecek Servisi, Turizmde Ürün Yönetimi ve Ürün Farklılaştırma, Turizm Sosyolojisi, İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı, Kat Hizmetleri, Tur Operatörlüğü ve Seyahat Acenteliği, Ziyafet Servis Yönetimi, Otel İşletmeciliği, Mutfak Sanatları Çevre Koruma.

Gereken Özellikler

Sosyal yönü kuvvetli, dinamik, üretken, enerjik, ayrıntılara dikkat eden, sorumluluk sahibi, sabırlı, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, başkalarını etkileyebilen, yeniliklere açık,  girişimci, araştırıcı-çalışkan ve dürüst, ekip çalışmasına yatkın, fiziksel görünümü düzgün ve bakımlı kimseler olmaları gerekmektedir.

Kazanılacak Ünvan

Önlisans diploması ve Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Elemanı unvanı.

Çalışma Alanları

Programdan mezun olan öğrenciler, konaklama işletmeleri, yiyecek-içecek işletmeleri, havayolu işletmeleri, çeşitli ulaştırma şirketleri, turizm yazarlığı, rent a car işletmeleri, kongre-konferans merkezleri, turizm enformasyon merkezleri ve daha birçok ağırlama endüstrisi işletmelerinde çalışma olanağına sahiptirler.  Özellikle  yabancı dil bilgisi çok iyi olan öğrencilerin iş bulma sorunu hemen hemen yok gibidir. Çalışma alanları daha çok özel sektördedir. Kamu sektöründe Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışma olanağı bulunmaktadır.

Özel Koşul Var Mı?

Yok

Zorunlu Staj Var Mı?

Var

Erasmus / Farabi / Mevlana

Var

DGS İle Geçiş Var Mı?

Var

Kaç Net Gerekir

Hangi Üniversitelerde Var

Taban Puanları Ve Başarı Sıralamaları

Turizm ve Otel İşletmeciliği (MYO) Bölümü, turizm sektöründe çalışmak isteyen öğrencilere bu alanda mesleki bilgiler kazandırmayı amaçlayan bir programdır. Bu bölümde öğrencilere, otel işletmeciliği, seyahat acenteciliği, turizm pazarlama ve organizasyonu gibi konularda eğitim verilir.

**Önemli Yerler**

1. Antalya: Türkiye’nin turizm başkenti olarak bilinen Antalya, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Dünyaca ünlü plajları ve antik kentleri ile her yıl milyonlarca turisti ağırlar.

2. İstanbul: Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ön plana çıkar. Ayasofya, Topkapı Sarayı, Kapalıçarşı gibi önemli turistik yerlere ev sahipliği yapar.

3. Kapadokya: Peribacaları ve yer altı şehirleri ile ünlü olan Kapadokya, dünya mirası listesinde bulunur. Balon turlarıyla tanınan bu bölge, turistlerin ilgisini çeken önemli bir yerdir.

**Tablolar**

| Şehir | Özellikleri |
| ——— | —————————————- |
| Antalya | Turizm başkenti, güzel plajları var |
| İstanbul | Tarihi ve kültürel zenginliklere sahip |
| Kapadokya | Peribacaları ve yer altı şehirleri bulunur |

Umarım bu örnek ders anlatımı ve görsel düzenleme sayesinde turizm ve otel işletmeciliği bölümü hakkında daha iyi bir anlayış elde edersiniz. Bu bölüm, turizm sektöründe kariyer yapmak isteyenler için cazip ve fırsatlar sunan bir programdır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu