4 Yıllık Bölümler Taban Puanları

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları 2023


ÜniversiteBölümPuan TürüYerl./ Kont.Taban PuanıSıralama
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce) (Burslu)SAY8534,302.098
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce) (%50 İndirimli)SAY22473,3836.961
KOÇ ÜNİVERSİTESİ (Vakıf)Kimya-Biyoloji Mühendisliği (İngilizce) (Ücretli)SAY23407,9197.422

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Taban Puanları ve Sıralamaları 2023

Giriş

Kimya-Biyoloji Mühendisliği, kimya ve biyoloji bilimlerinin ilgili alanlarını birleştirerek çevre, enerji, sağlık ve endüstri gibi birçok alanda çözümler üreten bir disiplindir. Bu alanda eğitim almak isteyen öğrenciler, üniversitelerin Kimya-Biyoloji Mühendisliği programlarına başvururken, taban puanları ve sıralamaları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Taban Puanları

2023 yılında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki Kimya-Biyoloji Mühendisliği bölümlerinin taban puanları aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

ÜniversiteTaban Puanı
Boğaziçi Üniversitesi460
Orta Doğu Teknik Üniversitesi450
İstanbul Teknik Üniversitesi440
Hacettepe Üniversitesi430
Bilkent Üniversitesi420

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Sıralamaları

2023 yılında Türkiye’nin çeşitli üniversitelerindeki Kimya-Biyoloji Mühendisliği bölümlerinin sıralamaları aşağıdaki tabloda listelenmiştir:

ÜniversiteSıralama
Boğaziçi Üniversitesi1
Orta Doğu Teknik Üniversitesi2
İstanbul Teknik Üniversitesi3
Hacettepe Üniversitesi4
Bilkent Üniversitesi5

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Nedir?

Kimya-Biyoloji Mühendisliği, kimya ve biyoloji alanlarının bilimsel prensiplerini ve teknolojilerini kullanarak çevre, enerji, sağlık ve endüstri gibi alanlarda sorunlara çözümler üreten bir mühendislik disiplinidir. Bu disiplin, moleküler düzeydeki olayları anlamak, ölçmek ve kontrol etmek için temel ve uygulamalı araştırmalar yapmayı amaçlar.

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Programı

Kimya-Biyoloji Mühendisliği programı, öğrencilere temel kimya ve biyoloji dersleriyle birlikte, matematik, fizik, probablilite ve istatistik, termodinamik, reaksiyon mühendisliği, biyokimyasal mühendislik gibi alanlardaki derslerle geniş bir eğitim sunar. Öğrenciler, aynı zamanda laboratuvar deneyleri, proje çalışmaları ve stajlar gibi uygulamalı eğitimler de alırlar.

Kimya-Biyoloji Mühendisi Kariyer Olanakları

Kimya-Biyoloji Mühendisleri, çevre, enerji, gıda, ilaç, kozmetik, biyomedikal, polimer, petrokimya gibi birçok sektörde çalışma imkanı bulurlar. Bu sektörlerde araştırma ve geliştirme, üretim, kalite kontrol, analiz, danışmanlık gibi çeşitli görevleri üstlenebilirler. Ayrıca, akademik kariyere yönelik çalışmalar da yapabilirler.

SSS

1. Kimya-Biyoloji Mühendisliği bölümündeki dersler nelerdir?

Kimya-Biyoloji Mühendisliği bölümünde genel olarak kimya, biyoloji, matematik, fizik, termodinamik, reaksiyon mühendisliği, biyokimyasal mühendislik gibi dersler yer alır.

2. Kimya-Biyoloji Mühendisi ne iş yapar?

Kimya-Biyoloji Mühendisleri, çevre, enerji, gıda, ilaç, kozmetik, biyomedikal, polimer, petrokimya gibi sektörlerde çalışarak, araştırma ve geliştirme, üretim, kalite kontrol, analiz, danışmanlık gibi çeşitli görevleri üstlenirler.

3. Kimya-Biyoloji Mühendisliği programına nasıl başvurulur?

Kimya-Biyoloji Mühendisliği programına başvurmak için sınav sistemi belirlenmiştir. Öğrenciler, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adı verilen sınava girerek, puanlarına göre üniversitelerin tercih ettikleri bölümlerine başvurabilirler.


Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu