Zıt Anlamlı Kelimeler

Eğri Büğrü Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)Eğri Büğrü Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Dosdoğru Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Eğri Büğrü Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Dosdoğru Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Eğri Büğrü nasıl yazılır tdk, Eğri Büğrü anlamı tdk, Dosdoğru nedir,Dosdoğru nasıl yazılır tdk, Dosdoğru anlamı tdk, Dosdoğru nedir,

Sizlere bu yazımızda –Eğri Büğrü – kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Eğri Büğrü kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Dosdoğru

Türk Dil Kurumu’na göre Eğri Büğrü kelimesinin anlamı:

sıfat Yer yer eğrilmiş ve bükülmüş olan, çarpık çurpuk:

      “Eğri büğrü sokaklarda kaybolduğumu sandığım bir dakikada birdenbire güzel bir meydana çıkıverdim.” – Reşat Nuri Güntekin

Türk Dil Kurumu’na göre Dosdoğru kelimesinin anlamı:

1. sıfat Çok doğru.

2. zarf Sağa sola sapmadan:
      “Dosdoğru dayımın karşısına geçerek bağırdım.” – Peyami Safa

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

dosdoğru kelimesinin zıt anlamı, eğri büğrü kelimesinin zıt anlamı, Zıt anlamlı Kelimeler

Eğri Büğrü kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı “düz” olarak kullanılır. Eğri Büğrü, bir şeyin düzgün, düz ve düzlemsel olmayışını ifade eder. Şimdi zıt anlamı olan “düz” kelimesine biraz daha yakından bakalım.

Başlık: “Düz: Eğri Büğrü Kelimesinin Zıt Anlamlısı”

Düz, bir yüzeyin veya bir şeyin doğru, eğimi olmayan, yamuk veya bükülme olmadan ilerleyen bir çizgiye veya şekle sahip olduğunu ifade eder. Düz, bir şeyin yuvarlanmamış, kıvrımları olmayan veya bükülmeyen bir hali anlamına gelir.

Bu anlamda Eğri Büğrü kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı olan “düz” kelimesi, bir şeyin düzgün, düz ve düzlemsel olduğunu ifade eder. Örneğin, bir düz çizgi, diğer bir çizginin aksine eğri veya kıvrımlı olmayan bir çizgidir. Bir düzlem, yüzeyi düz, pürüzsüz ve kusursuz olan bir alanı ifade eder.

Tablo: Eğri Büğrü ve Zıt Anlamı Düz Kelimesi

|Kelime|Anlamı|
|—|—|
|Eğri Büğrü|Bir şeyin düzgün olmayan, eğrisel veya kıvrımlı hali|
|Düz|Bir şeyin düzgün, düz ve düzlemsel oluşunu ifade eder|

Örneğin, bir ağaç gövdesini düşünelim. Eğri Büğrü ifadesi, ağacın gövdesinin dalgalı, kıvrımlı veya bükümlü olduğunu ifade ederken, zıt anlamı olan “düz” kelimesi, ağaç gövdesinin yüzeyinin pürüzsüz, düz ve düzlemsel olduğunu ifade eder.

Bu ders anlatımında, Eğri Büğrü kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı olan “düz” kelimesi ele alındı. Düz kelimesi, bir şeyin düzgün, düz ve düzlemsel olduğunu ifade eden bir kelime olarak kullanılır. Bu anlamıyla Eğri Büğrü kelimesi ile zıtlık gösterir ve bir şeyin eğri veya kıvrımlı olmayan bir şekilde ilerlediğini ifade eder.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu