Zıt Anlamlı Kelimeler

Dosdoğru Kelimesinin Zıt-Karşıt Anlamlısı (TDK)Dosdoğru Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir, Eğri Büğrü Kelimesinin Zıt Anlamlısı nedir,Dosdoğru Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir, Eğri Büğrü Kelimesinin Karşıt Anlamlısı nedir,Dosdoğru nasıl yazılır tdk, Dosdoğru anlamı tdk, Eğri Büğrü nedir,Eğri Büğrü nasıl yazılır tdk, Eğri Büğrü anlamı tdk, Eğri Büğrü nedir,

Sizlere bu yazımızda –Dosdoğru– kelimesinin zıt-karşıt anlamlısı hakkında bilgi vereceğiz. 

Dosdoğru kelimesinin zıt (karşıt) anlamlısı Eğri Büğrü

Türk Dil Kurumu’na göre Dosdoğru kelimesinin anlamı:

1. sıfat Çok doğru.

2. zarf Sağa sola sapmadan:
      “Dosdoğru dayımın karşısına geçerek bağırdım.” – Peyami Safa

Türk Dil Kurumu’na göre Eğri Büğrü kelimesinin anlamı:

sıfat Yer yer eğrilmiş ve bükülmüş olan, çarpık çurpuk:

      “Eğri büğrü sokaklarda kaybolduğumu sandığım bir dakikada birdenbire güzel bir meydana çıkıverdim.” – Reşat Nuri Güntekin

NOT : İki kelimenin (kökeni ne olursa olsun) anlamdaş, yakın anlamlı veya zıt anlamlı olabilmesi için aynı anlam özelliğini taşımaları gerekir.Zıt anlamlılık ile olumsuzluk birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Zıt Anlam Nedir?

Birbiriyle çelişen özellikler barındıran yani anlam bakımından birbirinin karşıtı olan sözcüklere “Zıt Anlamlı Kelimeler” veya “Karşıt Anlamlı Kelimeler” denir.

–>Tüm kelimelerin zıt anlamlısı yoktur.

–>Eylemlerde de durum aynıdır. Bir eylemin olumsuzu o eylemin karşıtı sayılmaz.

dosdoğru kelimesinin zıt anlamı, eğri büğrü kelimesinin zıt anlamı, Zıt anlamlı Kelimeler

**Zıt-Karşıt Anlam:** Yanlış

**Dosdoğru** kelimesi, olayların, durumların veya görüşlerin tam, eksiksiz ve hatasız bir şekilde doğru olması anlamını ifade eder. Bu kelimenin zıt-karşıt anlamı **yanlış** olarak ifade edilir.

Dosdoğru kelimesi, bir durumun veya söylenenin kesinlikle yanlış olmadığını vurgular. Örneğin, “O konu hakkında dosdoğru bilgiler verdi” ifadesi, kişinin doğru ve gerçek bilgiler verdiğini belirtir.

Dosdoğru kelimesi, günlük hayatta, yazılı metinlerde ve iletişimde sıklıkla kullanılan bir ifadedir. Özellikle doğru olmayan, yanıltıcı veya eksik bilgiler verildiğinde, insanlar “Dosdoğru bir bilgi vermek önemlidir” düşüncesiyle doğru ve güvenilir bilgi kaynaklarına yönelirler. Bu nedenle, dosdoğru kelimesi, yanlış bilgilere karşı duyulan önemi vurgulamak için kullanılır.

**Özetle:**

Dosdoğru kelimesinin zıt-karşıt anlamı **yanlış** olarak ifade edilir. Dosdoğru kelimesi, olayların, durumların veya söylenenin tam, eksiksiz ve hatasız olduğunu ifade eder. Özellikle doğru bilgi vermenin önemli olduğu durumlarda kullanılır.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu