Yazılı Soruları

6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni Türkçe Cevapları Sayfa 194-195Sizler için hazırladığımız 6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni Sayfa 194-195 yazımız aşağıdadır. Siz değerli velilerimiz ve öğrencilerimiz aşağıdan cevaplara ulaşabilirsiniz. Diğer sayfa cevapları için  aşağıda bulunan kırmızı butona tıklayarak ulaşabilirsiniz. Başarısıralamaları ailesi olarak öğrencilerimize başarılar dileriz.

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 194-195 Ders Kitabı Cevapları

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 194 Ders Kitabı Cevapları

1. ETKİNLİK

Metinde geçen bazı sözcükler bulmacada soldan sağa, yukarıdan aşağıya ve çapraz olarak verilmiştir. Sözcükleri örnekteki gibi bularak anlamlarını sözlükten araştırınız.

model, yazılım, seramik, eriyik, sanal, prototip, lazer, yazıcı, program, somut

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metinden hareketle yanıtlayınız.

1. Üç boyutlu yazıcılar ne işe yarar?

Cevap:
Üç boyutlu yazıcılar bilgisayarda çizilen şeyleri üç boyutlu gerçek nesnelere dönüştürmeye yarar.

2. Üç boyutlu yazıcı ile klasik yazıcı arasındaki farklar nelerdir?

Cevap:
Üç boyutlu yazıcı ile klasik yazıcı arasındaki farklar klasik yazıcılar bilgisayardaki yazıları ve görselleri kâğıda aktarmayı sağlar. Üç boyutlu yazıcılar ise bilgisayarda çizilen şeyleri üç boyutlu gerçek nesnelere dönüştürmeye yarar.

3. Üç boyutlu yazıcıda ürünleri tasarlamak için hangi yardımcı araçlar kullanılır?

Cevap:
Üç boyutlu yazıcıda ürünleri tasarlamak bilgisayar programları, lazer, internet gibi yardımcı araçlar kullanılır.

4. Üç boyutlu yazıcılar hangi alanlarda kullanılmaktadır?

Cevap:
Üç boyutlu yazıcılar Mimari, sağlık, uzay teknolojileri, otomotiv, sanat gibi akla gelebilecek her alanda kullanılabilir.

5. Siz de üç boyutlu yazıcılar ile üretilebilecek ürünlere örnekler veriniz.

Cevap:
Üç boyutlu yazıcılar ile üretilebilecek ürünler: Oyuncak, diş protezi, cep telefonu kılıfı, kask…

3. ETKİNLİK

Arkadaşlarınıza sormak üzere metinle ilgili üç soru hazırlayarak boş bırakılan yere yazınız.

Cevap:
Üç boyutlu yazıcı kim tarafından nerede üretilmiştir?
Kaç çeşit üç boyutlu yazıcı vardır?
Üç boyutlu yazıcıların en önemli özelliği nedir?

6. Sınıf Türkçe MEB Yayınları Sayfa 195 Ders Kitabı Cevapları

4. ETKİNLİK

a) “NASA” hakkında edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:
NASA; insanlı ve insansız uzay uçuş programları ve bilimsel araştırmalar üzerinde baskın olarak faaliyet göstermektedir. İnsanlı uçuş programları kapsamında gerçekleştirilen projeler aşağıda listelenmiştir.

– X-15 Roket Uçak, 1959-1968
– Mercury, 1959-1963
– Gemini, 1961-1966
– Apollo, 1961-1972
– Skylab, 1965-1979
– Uzay Mekiği, 1972-2011
– Uluslararası Uzay İstasyonu, 1993-Günümüz
– Ticari Tedarik Servisi, 2006-Günümüz
– Ticari Mürettebat Programı, 2010-Günümüz
– Alçak Dünya Yörüngesi Ötesi Programı, 2010-Günümüz

NASA’nın insanlı uçuş programları arasında en ses getireni Apollo programıdır. Bu proje sayesinde Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, aya ilk kez basan insanlar olma unvanını kazanmıştır. NASA tarafından geliştirilen insansız uçuş programları ise listelenemeyecek kadar fazladır. Bu kapsamda NASA, uzaya 1000’den fazla iletişim aracı göndermiştir. İnsansız projeler bünyesinde bilimsel ve iletişim amaçlı Amerikan uyduları yörüngeye oturtulmaktadır.

NASA bünyesinde insanlı ve insansız uçuş programları dışında bazı bilimsel araştırmalara da yer verilmektedir. Bu araştırmalar ağırlıklı olarak; uzayda tıp, ozon tabakasının incelenmesi ve yer bilimleri hakkında yapılmaktadır.

​​​​​​​NASA’nın güncel planları ise; yenilikçi uzay teknolojileri üretmek, güneş sisteminde insan varlığını artırmak, havacılık teknolojisini geliştirmek, NASA’yı öğrenciler ile paylaşmak, dünya ve evren hakkında bilinenleri artırmaktır. NASA, son olarak kendisine Ulusal Keşif Ofisi’nin bağışladığı iki teleskopu kabul etmiştir.

b) Aşağıdaki metni okuyunuz. Metinden hareketle soruları yanıtlayınız.

3D YAZICI ÇILGINLIĞINA NASA DA KAPILDI!

NASA, uzay teknolojisinde ve uzay yolculuklarında kullanmak üzere 3D yazıcılarla ilgili araştırmaları destekleyen önemli kuruluşlardan. ABD’de bir firma uzun süreli uzay seyahatleri için 3D yazıcıyla yiyecek üreten sistem projesiyle, “Gelişmiş Yiyecek Teknolojisi Programı” kapsamında NASA’dan karşılıksız destek almayı başardı. (…)

NASA’nın uzayın derinliklerine düzenlediği uzun yolculuklar, yaşam destek sistemlerinin geliştirilmesini zorunlu kılıyor. İşte bu nedenle NASA’nın “Gelişmiş Yiyecek Teknolojisi Programı” var. Program, uzay ekibini minimum zamanda güvenlik, ulaşılabilirlik, çeşitlilik ve besin istikrarı özellikleri taşıyan kumanyayla buluşturacak yöntemler geliştirmeyi hedefliyor. Çünkü mevcut yiyecek sistemi, hedeflenen besin özellikleriyle örtüşmüyor. Raf ömrü beş yılı geçmeyen yiyeceklerle Mars’a ya da başka uzak gezegenlere ulaşmak mümkün değil. Soğutma ve dondurmayı sağlamak uzay aracında önemli miktarda enerji kaynağı bulunmasını gerektirdiği için, eldeki NASA kumanyaları içlerindeki mikro besinler parçalanarak ayrı ayrı paketlenmiş, raf ömrü sınırlı yiyecekler. Üstelik daha astronotlar yerden havalanmadan seçilmiş oluyorlar. Yani ekip elemanlarının yiyeceklerini bireysel zevklerine göre seçme ya da gerçek yemekler hazırlama şansı yok. (…)

NASA, 3D yazıcıdan yiyecek basma projesinin altı aylık I. Aşama kısmına 125.000
dolar bağışlayarak, bu teknolojinin ekibin harcadığı zamanı ve atıkları azaltıp azaltmadığını, besin istikrarı sağlama kapasitesini ve raf ömrü uzun malzemelerden çeşitli yiyecekler üretilip üretilemeyeceğini sınamış olacak. (…)

Emine Sonnur ÖZCAN
(Kısaltılmıştır.)

1. NASA, 3D yazıcıları ile ilgili araştırmaları hangi amaçla destekliyor?

Cevap:
NASA, 3D yazıcıları ile ilgili araştırmaları uzay teknolojisinde ve uzay yolculuklarında kullanmak için destekliyor.

2. NASA’nın “Gelişmiş Yiyecek Teknolojisi Programı” neyi hedefliyor?

Cevap: NASA’nın “Gelişmiş Yiyecek Teknolojisi Programı” uzay ekibini minimum zamanda güvenlik, ulaşılabilirlik, çeşitlilik ve besin istikrarı özellikleri taşıyan kumanyayla buluşturacak yöntemler geliştirmeyi hedefliyor.

3. Siz uzay araştırmalarına 3D yazıcılarını kullanarak hangi alanda katkıda bulunmak isterdiniz?

Cevap:
Astronotların günlük ihtiyaçlarını karşılayacak materyaller üretmek isterdim.

4. “Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor” adlı metin ile yukarıdaki metni konu açısından karşılaştırınız.

Cevap:
Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor” adlı metinde konu üç boyutlu yazıcıların işlevleri ve kullanım alanlarıdır. Yukarıdaki metnin konusu ise Üç boyutlu yazıcıların uzay çalışmalarında kullanımıdır.

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları

6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni Sayfa 194-195 Meb Yayınları

6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 194 cevapları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 194-195 cevapları Meb yayınları, 6. sınıf Türkçe Ders Kitabı ünite 7 sayfa 195

**6. Sınıf Türkçe Üç Boyutlu Yazıcılarla Çizimler Gerçeğe Dönüşüyor Metni**


**Giriş**

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere üç boyutlu yazıcılarla çizimlerin gerçeğe dönüşmesi konusunda bilgi vereceğim. Üç boyutlu yazıcılar, tasarımlarımızı bilgisayar ortamından gerçek objelere dönüştürme imkanı sağlayan teknolojik cihazlardır. Bu teknoloji, hem sanat alanında hem de endüstriyel tasarımlarda büyük bir revolüsyon yaratmıştır. Şimdi, bu metinde bu konuyu daha detaylı bir şekilde ele alacağız.

**Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?**

Üç boyutlu yazıcılar, diğer yazıcılardan farklı olarak üç boyutlu nesneleri basabilme özelliğine sahip teknolojik cihazlardır. Bu cihazlar, plastik, metal veya benzeri malzemeleri ince tabakalar halinde birleştirerek istenilen objeyi oluştururlar. Üç boyutlu yazıcılar, bilgisayarda tasarladığımız 3D modelin verilerini alarak bu verileri fiziksel bir objeye dönüştürür.

**Üç Boyutlu Yazıcıların Kullanım Alanları**

Üç boyutlu yazıcılar, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Örneğin endüstriyel tasarımlarda, prototiplerin hızlı bir şekilde üretilmesinde büyük bir avantaj sağlarlar. Bu sayede ürünlerin tasarım aşaması daha hızlı ve ekonomik bir şekilde tamamlanır. Ayrıca sağlık sektöründe 3D yazıcılar, protez organların üretilmesinde ve karmaşık ameliyatların planlanmasında kullanılmaktadır. Sanat alanında ise, üç boyutlu yazıcılarla eşsiz heykeller ve dekoratif objeler üretilebilir.

**Üç Boyutlu Yazıcıların Önemi**

Üç boyutlu yazıcılar, tasarım süreçlerinin hızlanmasını ve maliyetlerin düşmesini sağlamaktadır. Ayrıca karmaşık şekillerin üretimi konusunda da büyük bir kolaylık sağlarlar. Bu teknoloji sayesinde, önceden imkansız görünen objeleri basmak artık mümkün hale gelmiştir. Üç boyutlu yazıcılar, yaratıcılığı ve yenilikçiliği teşvik ederken, aynı zamanda sorunlara farklı çözümler bulmamıza da yardımcı olur.

Umarım sizlere üç boyutlu yazıcılarla ilgili önemli bilgiler verebilmişimdir. Bu teknolojinin gelecekte daha da gelişeceğine ve hayatımızı daha da kolaylaştıracağına inanıyorum. Eğer bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, çekinmeden sormaktan çekinmeyin.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu