Konu Anlatımı

5. Sınıf Işığın Yansıması Konu AnlatımıIşığın bir cisme çarparak yön değiştirmesine yansıma denir. Devamı yazımız da. Düzgün yansıma, dağınık yansıma, gelen ışın, yansıyan ışın, yüzey normali terimlerinin açıklamarının bulunduğu konu anlatımını sizler için hazırladık.5. Sınıf Işığın Yansıması Konu Anlatımı ,5 Işığın Yansıması Konu Anlatımı, 5. sınıf Fen Bilimleri Konu Anlatımı

Işığın Yansıması

 • Işık, Düzgün ve Pürüzlü Yüzeylerde Nasıl Yayılır?
 • Yansımanın Kuralları Nelerdir?

Etrafımızda gerçekleşen birçok olayı, gözümüzle tanır ve algılarız. Görme olayı tamamen ışıkla gerçekleşmektedir.

Etrafımızdaki varlıklardan bir kısmı çevreye ışık yayar. Buna örnek olarak Güneş, yıldızlar, lamba, ateş böceği verilebilir. Bir de ışık yaymadıkları hâlde ışık kaynağından ışık aldıkları için görebildiğimiz cisimler vardır. Örnek olarak çiçek, ev, masa, sandalye verilebilir.

Işığın bir cisme çarparak yön değiştirmesine yansıma denir. Dolayısıyla cisimleri görmemiz, cisimlere çarpan ışınların yansıyıp gözümüze gelmesi ile gerçekleşir.

Yansıma, cisimleri görmenin dışında günlük yaşamda birçok alanda yararlandığımız bir olaydır. Periskop, mikrodalga fırın, teleskop, ışıldak, deniz feneri, otomobil farı, uydu yayınlarını alan çanak antenler, dikiz aynaları yansıma olayından yararlanılarak yapılmaktadır. Işık düzgün ve pürüzlü yüzeylerde yansıdığında farklı durumlar ortaya çıkar.

Işık, Düzgün ve Pürüzlü Yüzeylerde Nasıl Yayılır?

Bir ışık demetinin, birbirine paralel çok sayıda ışından oluştuğunu düşünebiliriz. Düzgün bir yüzeye çarpan bu ışınların her biri, diğerlerine göre konumunu değiştirmeden yansır. Böylece yansıyan ışık demeti de birbirine paralel ışınlardan oluşur. Bu tür yansımaya düzgün yansıma denir.

Paralel ışın demeti, bu çeşit bir yüzeye düştüğü zaman değişik yönlere doğru yansır. Bu olaya ise dağınık yansıma denir. Tahta, kâğıt, duvar gibi yüzeylerde dağınık yansıma görülür. Dağınık yansıma sonucu aydınlatılmış cisimleri görebiliriz.

Yansımanın Kuralları Nelerdir?

Yansıma olayında, ışık kaynağından çıkarak bir yüzeye ulaşan ışına “gelen ışın”, bu yüzeyden geldiği ortama geri dönen ışına da “yansıyan ışın” denir. Işığın yansıtıcı yüzeye düştüğü noktaya dik olarak çizilen çizgiye “normal” denir. Yüzeyin duruş şekli nasıl olursa olsun normal, ışığın yüzeye değdiği noktadan yüzeye dik olarak çizilir. Gelen ışının normalle yaptığı açıya “gelme açısı”, normalle yansıyan ışın arasındaki açıya da “yansıma açısı” denir.

 

5. Sınıf Işığın Yansıması, 5. Sınıf Işığın Yansıması Konu Anlatımı, Işığın Yansıması Konu Anlatımı

5. Sınıf Işığın Yansıması Konu Anlatımı

Işık Nedir?

Işık, herhangi bir kaynaktan gelen elektromanyetik bir dalga biçimidir. Gözümüze veya diğer duyularımıza çarpan ışık, bizim tarafımızdan algılanır.

Işığın Özellikleri

Işığın bazı önemli özellikleri vardır:

 • Doğrusal Yayılma: Işık, düz bir çizgi boyunca doğrusal olarak yayılır.
 • Hız: Işık, boşlukta maksimum hızda hareket eder ve bu hız ışık hızı olarak adlandırılır.
 • Yansıma: Işık, bazı yüzeylere çarptığında geri yansır.
 • Kırılma: Işık, bazı yüzeylere çarptığında bükülerek kırılır.
 • Emilim: Işık, bazı nesneler tarafından emilerek enerjiye dönüşür.

Işığın Yansıması

Işık, bir yüzeye çarptığında yansıyabilir. Yansıma, ışığın aynı açıyla geri yön değiştirmesi anlamına gelir.

Işığın yansımasıyla ilgili bazı terimler:

 • Olay Işını: Gelen ışının çarptığı yüzeye denir.
 • Kırılma Işını: Yansıyan ışının gittiği yöne denir.
 • Gelme Yönü: Olay ışınının gelme yönüdür.
 • Çıkma Yönü: Kırılma ışınının hareket ettiği yöndür.

Işığın Yansıması Örneklerle

Örneğin, ayna yüzeyine düşen bir ışık, aynadan aynı açıyla yansır. Ayrıca su birikintisine düşen ışık da yansır ve gözümüze ulaşır.

Yüzey TürüYansıma Özelliği
AynaAynı açıyla yansır
CamFarklı açıyla yansır
Yumuşak bir nesneRastgele açılarda yansır

Işığın yansıması, günlük hayatta pek çok önemli olayı açıklamamıza yardımcı olur. Örneğin, aynaların, camların ve parlak yüzeylerin nasıl çalıştığını anlamamızı sağlar.

Not: Bu konuya daha derinlemesine girmek için optik derslerinde detaylı olarak işlenecektir.

Like
Like Love Haha Wow Sad Angry

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu